Z CYKLU "ART BEATS": "LEONARDO DA VINCI. GENIUSZ Z MEDIOLANU"
Transmisja: 20.11.2017
Bilety: 35 zł (dorośli), 25 zł (młodzież, seniorzy)
„Art Beats – Wielka Sztuka Renesansu i Baroku” to nowy cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej – malarstwa, rzeźby i architektury. Wśród prezentowanych artystów pojawią się najwybitniejsi przedstawiciele doby Renesansu, jak Rafael Santi czy Leonardo da Vinci, wśród budowli mediolański Teatro alla Scala i watykańska bazylika Świętego Piotra. Proponujemy widzom kina wspólne zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji, oglądanie piekielnych wizji Botticellego i poznawanie historii dzieł Caravaggia! Niezapomnianych wrażeń dostarczą wersje 3D filmów z serii „Art Beats”.
Pod koniec XV wieku Leonardo da Vinci przez osiemnaście lat mieszkał w Mediolanie na dworze Ludovica Sforzy, znanego pod przydomkiem „Il Moro”. Był to długi i ważny okres w życiu artysty, który pozostawił także piętno na obliczu miasta. Wiosną podczas Expo 2015 Mediolan złożył hołd artyście organizując wielką wystawę w Palazzo Reale. Podczas niej powstał film, który wykorzystując kombinację wywiadów dokumentalnych i scen fabularnych stara się opowiedzieć historię o świecie Leonarda i skarbów, które nam zostawił, nie ograniczając się tylko do rysunków i obrazów.
Pod czujnym spojrzeniem „La Belle Ferronnière”, czyli Lucrezi Crivelli, kochanki Sforzy, której portret wypożyczono na te okazję z Luwru, kurator Pietro Marani opowiada o arcydziełach da Vinciego. Opowiada o konkretnych rysunkach i projektach Leonarda, które częściowo pozostały tylko na szkicach, a częściowo zostały wcielone w życie w Mediolanie. Ponadto artyście poświęcono w mieście monumentalny pomnik na Piazza della Scala i wystawę w Muzeum Nauki i Techniki. Na tym tle wypowiadają się eksperci: Claudio Giorgione analizuje prace Leonarda jako naukowca, a Richard Schofield wypowiada się na temat Leonarda-architekta. Daniela Pizzagalli jest naszym przewodnikiem na dworze Sforzy, podczas gdy Maria Teresa Fiorio opowiada o uczniach Leonarda.
Film wykracza poza ramy muzealnych wnętrz. Oglądamy willę Bicocca degli Arcimboldi i Bazylikę Santa Maria delle Grazie, a naukowy wykład równoważą fabularyzowane fragmenty, w których w postaci historyczne, jak Ludovico Il Moro, Beatrice d’Este i Cecilia Gallerani wcielają się włoscy aktorzy Alessandro Haber, Cristiana Capotondi i Gabriella Pession.
20.11 poniedziałek 19:00 |