• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

„Wątki Folkloru Ludowego” – 19. Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych

W tym roku na plenerowej scenie obok stadionu w Starym Dzikowie wystąpiło pięć grup obrzędowych z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego, które zaprezentowały różnorodne przestawienia obrazujące życie codzienne, prace domowe oraz dawne zwyczaje   i obrzędy mieszkańców wsi.

Po zakończeniu prezentacji konkursowych, dla licznie zgromadzonej publiczności, zagrała Kapela Podwórkowa „Pawlaki” z Lubaczowa. Tego dnia na placu wokół stadionu można było również spróbować tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Dzikowa.

Ostatnim punktem programu Przeglądu było uroczyste ogłoszenie wyników. Na zakończenie głos zabrali Tomasz Jabłoński – Wójt Gminy Stary Dzików i Edyta Panek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie, którzy podziękowali wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Przeglądu za udział a organizatorom tej imprezy za trud włożony w jej przygotowanie oraz zaprosili wszystkich do udziału w kolejnej jubileuszowej 20. edycji „Wątków Folkloru Ludowego” w lutym przyszłego roku.

Organizatorami Przeglądu byli: Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Współorganizatorem: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat honorowy Starosta Lubaczowski – Zenon Swatek.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali portal elubaczow.com oraz Telewizja Lubaczów – lubaczow.tv.

Paweł Kasjan – instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury

 

Poniżej protokół z obrad komisji artystycznej:

P r o t o k ó ł

z obrad komisji artystycznej oceniającej uczestników
„Wątki Folkloru Ludowego” XIX Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych  – 11 lipca 2021 r. w Starym Dzikowie

 

Komisja w składzie:

Anna Demczuk – aktorka, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,

Justyna Niepokój-Gil – etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,

 

po obejrzeniu pięciu prezentacji, kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

 

I Miejsce wraz z nagrodą pieniężną

ufundowaną przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Wójta Gminy Stary Dzików oraz nagrodą rzeczową ufundowaną przez panią Teresę Pamułę – posła na Sejm RP dla:

Zespołu ZORZA z Dereźni, woj. lubelskie

za spektakl „Poratujcie kumo”

 

II Miejsce wraz z nagrodą pieniężną

ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla:

Zespołu Regionalnego WESELE KRZEMIENICKIE z Krzemienicy, woj. podkarpackie

za spektakl „Drugi dzień wesela”

 

III Miejsce wraz z nagrodą pieniężną

ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla:

Zespołu ŚWITEŹ z Węglina, woj. lubelskie

za spektakl „Piórnia”

 

Dwa równorzędne Wyróżnienia pieniężne

otrzymują:

- Zespół Ludowy BIAŁOBOCZOKI z Białobok, woj. podkarpackie

za spektakl „Ale strachu się najadłam”

ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików

- Zespół Obrzędowy z Sierakowa, woj. podkarpackie

za spektakl „Pieczenie chleba”

ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.

 

Wszystkie Zespoły otrzymują „Gliniaki’ ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.

 

Komisja po obejrzeniu prezentacji uczestników Przeglądu z satysfakcją odnotowuje wysoki poziom tegorocznego przeglądu a także różnorodność tematów prezentowanych widowisk.

Komisja prosi w przyszłości o:

-    większą dbałość w doborze kostiumów (wyeliminowanie współczesnych ubrań np. koszul czy obuwia),

-    przekaz międzypokoleniowy, podtrzymywanie relacji starszego pokolenia z młodszym i zachęcanie do uczestnictwa w pracach nad powstaniem widowiska młodzieży, by dbać o autentyczność w doborze ról (dziecko, panna, kawaler, starsi).

-    dopracowanie widowisk od strony reżyserskiej tj. zwracanie uwagi na elementy gry scenicznej takie jak: niemówienie tyłem do widza, odpowiednią modulację głosu (podniesienie głosu/ odpowiednie natężenie) tak by wszystkie dialogi i ogólny przekaz mógł dotrzeć do widza, a także dbałość, aby aktorzy nie zasłaniali partnerów na scenie.

Pragniemy docenić warstwę dramaturgiczną poszczególnych spektakli oraz to, że były one charakterystyczne aktorsko i spójne. Zauważyłyśmy również energię najmłodszych uczestników spektakli, a także dbałość o estetykę sceny (scenografię), a więc kostiumy i tradycyjne rekwizyty.

Zwróciłyśmy szczególną uwagę na przekaz dawnych wierzeń ludowych oraz pokazanie elementów ziołolecznictwa i etnobotaniki w wykonaniu Zespołu „Zorza” z Dereźni w spektaklu „Poratujcie kumo”.

Cieszymy się z pokazania na scenie bogatej obrzędowości weselnej oraz różnorodnych momentów dawnego wesela w widowisku „Drugi dzień wesela” Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie z Krzemienicy.

Dziękujemy za energię na scenie, młodość i elementy humorystyczne, a także połączenie dialogów z dawnymi pieśniami w przedstawieniu „Piórnia” Zespołu „Świteź” z Węglina.

Pragniemy podziękować Zespołowi „Białoboczoki” z Białobok za dbałość o scenografię, kostiumy, a także za wyraziste przedstawienie postaci i dużą dawkę humoru oraz za pokazanie dawnych wierzeń i przekaz elementów demonologii w spektaklu „Ale strachu się najadłam”.

Natomiast Zespołowi Obrzędowemu z Sierakowa dziękujemy za pokazanie poszczególnych elementów tradycyjnego wypieku chleba w widowisku „Pieczenie chleba”.

Wszystkim zespołom oraz ich opiekunom dziękujemy za troskę w dokumentowaniu tradycyjnego życia polskiej wsi. Zachęcamy do kontynuowania tej działalności. Zaś organizatorom składamy podziękowania za wieloletnią organizację imprezy, a fundatorom nagród za umożliwienie jej kontynuacji.

 

Kliknij i obejrzyj fotorelację:

Zespół Regionalny Wesele Krzemienickie z Krzemienicy, gm. Czarna Łańcucka, zdj. Beata Nowakowska-Dzwonnik

 

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone