• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

"Majówka pod Jaworem" – 4. Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw

26 maja br. odbyła się „Majówka pod Jaworem” IV Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw w Hadlach Szklarskich, gm. Jawornik Polski. Organizatorami tego Przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” w Jaworniku Polskim, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, Twoja TV, Radio Via, Gazeta Jarosławska, TVP 3 Rzeszów.

Majówkę rozpoczęła Msza Święta, po której nastąpiły przeglądy: zespołów śpiewaczych oraz tradycyjnych potraw. Tematem konkursu muzycznego były pieśni „majówkowe” oraz pieśni humorystyczne, komiczne. Tematem konkursu kulinarnego: potrawy z kasz oraz ciasta ucierane.
Do tegorocznej imprezy zgłosiły się zespoły i KGW z powiatów: przemyskiego, przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego.

Dzięki tego typu przedsięwzięciu mogliśmy przypomnieć sobie dawne pieśni majówkowe, które niegdyś rozbrzmiewały przy wiejskich kapliczkach, gdzie gromadzono się na modlitwę, aby uczcić Maryję. Kolejnym przywołanym repertuarem były pieśni humorystyczne/komiczne w których  często opowiadano zabawne sytuacje z życia codziennego odnoszące się do sytuacji czy też konkretnych osób.

Zmaganiom muzycznym towarzyszył konkurs kulinarny mający także na celu przypomnienie potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej. Po raz kolejny królowały kasze w różnych odsłonach i rodzajach oraz ciasta ucierane. Gospodynie stanęły na wysokości zadania sięgając do przepisów babć i przygotowały potrawy smaczne, sycące, wywodzące się z naszej tradycji. Zadbano także o oprawę i wygląd stołu jak i zastawę dzięki czemu cieszyły one oko odwiedzających.
Po zmaganiach konkursowych zaprezentowały się dzieci i młodzież z Gminy Jawornik Polski w specjalnym występie z okazji Dnia Matki.

Popołudnie upłynęło przy rytmach dobrze znanych wszystkim piosenek wykonywanych przez Zespół TRUBADURZY. Tegoroczną Majówkę pod Jaworem z pewnością można zaliczyć do udanych, a kto nie miał okazji tam być zapraszamy za rok w ostatni weekend maja.

Agata Hemon
Kierownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursów:

 

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich

 

Komisja w składzie:
- Katarzyna Ignas, etnograf, Muzeum w Przeworsku
- Dominika Osypanko, muzykolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
- Bartosz Gałązka, folklorysta, Krosno

po wysłuchaniu trzynastu prezentacji konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.

II Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.

III Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.

Sześć Wyróżnień pieniężnych, ufundowanych  przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny,
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa,
- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa,
- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc,
- Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Rzeszowskiego Domu Kultury,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.

Ponadto Wójta Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienia pieniężne dla:
- Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadel Szklarskich,
- Grupa Śpiewacza przy Kole Emerytów i Rencistów z Jawornika Polskiego.

 

Komisja zwraca uwagę by unikać repertuaru ogólnopolskiego, a wybierać do przeglądu pieśni znane z własnej miejscowości, mniej popularne, dawne, zapomniane. Tego typu repertuar zawsze zostanie wyżej oceniony względem pieśni ogólnie znanych, śpiewanych w Kościołach współcześnie Proszę pamiętać, ze zgodnie z regulaminem celem przeglądu jest „Ocalenie od zapomnienia dawnych tekstów pieśni i melodii”. Zwracamy także uwagę, by śpiewając dbać o wymowę regionalną – gwarę.

Drugim ważnym kryterium jest jakość muzyczna występu – wspólnego śpiewania i muzykowania, proszę zatem dbać o spójność brzmienia, równy śpiew. Ważne jest także zachowanie i ruch sceniczny do charakteru wykonywanego utworu tj. np. nie chwiać się przy wykonywaniu pieśni nabożnych.
Właściwie postąpiły zespoły zdecydowanie różnicujące sposób wykonania pieśni maryjnych – a więc śpiewanie modlitwy od pieśni komicznych.

Gratulujemy wszystkim zespołom. Większość śpiewów maryjnych – była autentyczna, prawdziwie śpiewana pod kapliczkami. Na uznanie zasługują pieśni refrenowe. Cieszy nas duża różnorodność pieśni humorystycznych, zwłaszcza pieśń z międzywojennego folkloru podmiejskiego.

 

 

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego w ramach
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich

 

Komisja oceniająca w składzie:
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,
- Agata Hemon, folklorysta, Centrum Kulturalne w Przemyślu,

po degustacji oraz obejrzeniu zaprezentowanych ośmiu stoisk kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Trzy równorzędne Nagrody Główne, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego
za zapiekaną kaszę jęczmienną z fasolą i ciasto makowe

- Koła Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa Południowego
za hrecznioki oraz ciasto ucierane

- Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Zagórze
za gołąbki z kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryżu i grzybów oraz ciasto ucierane ze śliwkami.

Wyróżnienia pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za „piechotę” z pęczakiem – szajdany

- Stowarzyszenia „Aktywna Gorliczyna” z Gorliczyny
za ciasto ucierane z rabarbarem i różą

- Rady Seniorów przy Gminie Orły
za placek ucierany

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Wietlinianie” z Wietlina
za gołąbki z trzech kasz.

Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie finansowe dla  Spółdzielni Socjalnej „Jawor” z Hadel Szklarskich.


Komisję cieszy, że osiem zespołów znalazło czas w tym wyjątkowym dniu Matki, aby przygotować się i przyjechać na „Majówkę pod Jaworem”.

Zadany przez organizatorów temat dotyczył dań z kasz oraz ciast ucieranych, jednak panie z KGW nie poprzestały tylko na dwóch daniach dzięki czemu mogliśmy próbować szeregu wyśmienitych dań z kasz i różnych wariantów ciast ucieranych. Podkreśla to charakter tej imprezy podczas której królują potrawy z kasz. Apelujemy do pań, by w kolejnych edycjach bardziej przemyślały wybór dań do konkursu, sięgając do tradycyjnych przepisów swoich Babć i Mam. Dziękujemy za dbałość o wystrój stoisk oraz dobór zastawy, co jeszcze bardziej zachęca do próbowania smakołyków ze stołu.


Zobacz fotorelację


  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone