• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

"Między słowem a obrazem..." - malarstwo i rysunek Alicji Surowieckiej Lach

 

 

 

8 marca uroczyście otwarto wystawę prac Alicji SUROWIECKIEJ - LACH - grafika, poetki i pisarki małych form poetyckich, która  mieszka i tworzy w Przemyślu. Uczestnicy wernisażu zapoznali się także z jej twórczością poetycką.  Nastrojowe spotkanie w Klubie "Piwnice"  poprowadziła Łucja Wiszlańska, wiersze Autorki czytali członkowie Grupy Artystycznej "Wena": Monika Lach i Paweł Piętal. Nie zabrało elementów związanych z przypadających na ten dzień świętem kobiet. Ze świątecznym repertuarem wystąpiły solistki z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu: Julia Ćwian i Wiktoria Gaweł.

fot. Magdalena Nasim

 

zobacz więcej zdjęć

Alicja Surowiecka- Lach w latach osiemdziesiątych była członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i Klubu Literackiego ,,Lombard”. Swoje utwory drukowała m.in. w Przemyskich Informatorach Kulturalnych, almanachach: „Nie będę niszczyć" w  Warszawie, "O Groniu Jana Pawła II” w Andrychowie, Dorocznego Spotkania Poetów w Przemyślu, w Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło", „Niedzieli", „Nowinach", „Życiu Przemyskim", „Pograniczu", „Miśku" i innych. Drukowała w almanachach przemyskiej Grupy Artystycznej WENA: „Letnie inspiracje",  „Wędrówka z Weną", „Pójdźmy z Weną do stajenki", „Z poezją w Dolinę Sanu", „Bukiet Nadziei", „Zwiastuję wam radość wielką", „Oto matka Twoja".

W ramach współpracy z Polonią na wschodzie jej tomiki znajdują się w Domach Polskich na Ukrainie, m.in. w takich miejscowościach jak: Czerniowce i Pietrowce, w Rumunii: Suczyn i Nowy Sołoniec, w Mołdawii: Kiszyniów i Comrut.

 

Ważniejsze nagrody:

1988r. II Nagroda w Wojewódzkim Konkursie Małych Form Literackich,

 1990r. I Nagroda w Konkursie Literackim dla twórców Warszawskiego Okręgu Wojskowego,

2003r. II Nagroda w XI Konkursie na wiersz o Groniu Jana Pawła II w Andrychowie,

2006r. I Nagroda w I Edycji Konkursu Poetyckiego „W Hołdzie Janowi Pawłowi II – Wielkiemu Polakowi" w Przemyślu.

 

Jest współzałożycielką i aktywnym uczestnikiem Przemyskiej Grupy Artystycznej Wena, z którą brała udział w wieczorach poezji, opłatkach poetyckich , wystawach malarstwa, grafiki i fotografii,

w spotkaniach z młodzieżą w szkołach. Do tej pory wydała tomiki: „Alter Ego”, „Kocioł w bibliotece’’, „Podróże w czasie”, „Pieśń serca’’, „Gdzie jest ta miłość”.

 

 

Autorka o swojej pasji:

„Kocham zarówno malować jak i pisać. Często moje wiersze są malarskie w wyrazie, a obrazy tworzą poetyckie sceny. Natchnienie wypływa z natury, z otoczenia, ale i z własnych refleksji. Odkąd pamiętam sztuka zawsze dla mnie była dziełem połączonym . Kolory, sceny, wizje – wszystko się razem łączy słowem i obrazem. Moje malarstwo przeszło przez kilka etapów – jak życie. Od buntu, przez abstrakcje, po spokojną wizję ukojenia i podzielenia się z innymi radosnym widokiem, który sprawia przyjemność, pozwala na odpoczynek, refleksję. Wiele z moich obrazów rozeszło się po świecie.”

 

 

 

Pieśń o nadziei

to nie tak miało być nie tak
i nie szary a różowy miał być
świat
miłość chciała wszystko
znieść
już zaczęła swoją pieśń
przyszedł malarz i kolory inne
kładł

każdy z nas przecież widzi
inaczej
i codziennie obraz zmienia 
i farby
lecz wystarczy promień
nadziei by ten obraz był bardziej
jasny

bo są chwile dobre i te złe
kiedy ona się chowa przed
nami
wtedy miłość biegnie na
pomoc wtedy serce bije na pamięć

Alicja Surowiecka Lach

 

Zobacz również:

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone