27 lutego 2020 r. w Klubie „Piwnice” na 47. „Przystanku Poezja, cyklicznie organizowanym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu spotkaniu autorskim, goszczono przemyślankę Stefanię Klukiewicz-Bigos. Pod tytułem „Przystanek Poezja” kryją się spotkania autorskie poetów z woj. podkarpackiego. Od kilkunastu lat w Centrum Kulturalnym w Przemyślu trzy razy w roku odbywa się promocja twórczości zaproszonego poety.
W gronie licznie przybyłych przyjaciół, a także sympatyków poezji, Pani Stefania Klukiewicz-Bigos zaprezentowała ze swego naprawdę dużego dorobku wiele pięknych utworów o miłości różnego rodzaju: miłości do Boga, Ojczyzny, otaczającego świata oraz do ludzi. Bo „Miłość nie jedno ma imię...”, taki też tytuł nosiło spotkanie oraz specjalnie przygotowany na tę okazję mini zbiorek z wierszami poetki, który otrzymał każdy uczestnik wieczoru.
Pani Stefania jest skromną piszącą wiersze osobą, jednak wydaje się, że lubi się nimi dzielić. Jest uczestniczką comiesięcznych klubowych „Wieczorów z poezją”, brała także udział w organizowanych przez CK „Dorocznych Spotkaniach Poetów”. Jest laureatką II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Religijnej im. ks. prof. J.Tischnera w Ludźmierzu w 2018 r.
O sobie mówi: „Piszę, bo czuję, widzę i słyszę”. Poetka urodziła się na zachodzie Polski, do Przemyśla przeszło 40 lat temu przywiodła ją miłość do męża. Bardzo charakterystyczne w jej poezji jest to, że z wielkim sentymentem wraca w rodzinne strony, do czasów dzieciństwa i młodości, do domu rodzinnego, miłości do „małej Ojczyzny” – miejscu gdzie się wychowała i spędziła pierwsze lata, z nutą wzruszenia wspomina o rodzicach. Jej wiersze choć proste w przekazie, bez wzniosłych i wyszukanych metafor, przynoszą szczery sentyment i trafiają prosto w serce odbiorcy.
W swoich wierszach przedstawia jakby dwa światy - jeden świat zwyczajny, szarą codzienność, w której żyjemy, która czasem przynosi cierpienie, ale drugą przestrzeń zajmuje wiara i miłość do Boga. Ważnym tematem jej utworów jest też miłość do dzieci i wnuków, a szczególnie do tragicznie zmarłej wnuczki, o czym przekonała się wzruszona przemyska publiczność.
Na zakończenie usłyszeliśmy wiersze napisane w formie modlitwy, które zapewne w rozpoczętym właśnie czasie wielkopostnych rozważań skłonią słuchaczy do zadumy i głębokiej refleksji.
Warto dodać, że Autorce towarzyszyła gościnnie młodzież z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Zespoły „Impuls” i „Zgraja” w programie artystycznym przygotowanym przez Elżbietę Bernatek pięknie uzupełniły ten szczególny wieczór.
Jolanta Nowak