Głównym narzędziem oddziaływania na widza jest obraz – doskonałe kadry filmowe i fotograficzne – poruszający zaledwie niektóre z globalnych wyzwań dzisiejszego świata.
Twórcy – Ikony, wybitne ujęcia i absolutnie niebanalny przekaz – wszystko to cechuje każdy z wybranych na tegoroczną edycję projektu tytułów!
PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH PATRZ! SZEROKO – Przemyśl 2017:
16.10.2017 – Everybody Street – NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE
USA, 2013. Reż. Cheryl Dunn, 83′
Kino Centrum, godz. 19:00
Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.
30.10.2017 – Bert Stern. PRAWDZIWY MADMAN
USA, 2011. Reż. Shannah Laumeister
Kino Centrum, godz. 19:00
Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe – wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. “Kochać się i robić zdjęcia – to bardzo zbliżone do siebie czynności, jeśli chodzi o kobiety” twierdzi Stern, który zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu “Lolita w okularach w serduszka”. Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka “Lolita”.
Film zaczyna się w sposób typowy dla biografii. Portret fotografa celebrytów zamienia się jednak w zabawną i interesujacą wymianę historii pomiędzy 82-letnim Sternem i jedną z jego muz – Shannah Laumeister. To ona jest reżyserką filmu.
„Bert Stern. Prawdziwy Madman” podzielony jest na części i wypełniony zdjęciami, wywiadami oraz scenami z życia Sterna, a także nastrojową muzyką. Laumeister pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety – swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.
06.11.2017 – Human – CZŁOWIEK
Francja, 2015. Reż. Yann Arthus-Bertrand
Kino Centrum, godz. 19:00
Dokument o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. „… Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. „Ziemia z lotu ptaka”.
13.11.2017 – War Photographer – FOTOGRAF WOJENNY
Szwajcaria, 2001. Reż. Christian Frei
Kino Centrum, godz. 19:00
Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James’owi Nachtwey, człowiekowi uznawanego przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. Dzięki tej produkcji będziemy mogli również zobaczyć w jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach powstają tak niezwykłe zdjęcia.
27.11.2017 – Black Box – Czarna Skrzynka
Polska, 2013. Reż. Krzysztof Kowalski, Dawid Garncarek
Kino Centrum, godz. 19:00
Tomasz Tomaszewski – wybitny fotografik i obserwator. Mimo wielu podróży po świecie, współpracy z wybitnymi ludźmi, jest w Polsce, bo Polska interesuje go najbardziej. Film opowiada o człowieku, który przez fotograficzny pryzmat patrzenia na świat, chce pokazać odbiorcom, że człowiek jest jednostką szczególną. Tomaszewski przez całe życie był uczestnikiem wydarzeń ważnych dla Polski i dla Świata. Intuicja sprawiła, że chciał w nich uczestniczyć. To film o determinacji i miłości. Film o człowieku.
Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa fotografii Marcina Zaborowskiego pt. “Niezarejestrowani - Rohingowie. Uchodźcy”.
“Niezarejestrowani” to pierwsza z trzech części długoterminowego projektu fotograficznego “Rohingowie. Uchodźcy”. Celem projektu jest zainteresowanie opinii publicznej ludem Rohingów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej ze stanu Rakhine w Birmie, którzy od ponad 30-40 lat są prześladowani przez buddyjską większość, a w szczególności wojskową juntę. Problem czystek etnicznych na Rohingach, przez ekspertów coraz częściej określanych mianem ludobójstwa, w przeciwieństwie do czystek w Chinach (Tybet) i Palestynie, jest prawie nieobecny w polskich mediach, a dopiero od niedawna poruszany w mediach światowych. Jednocześnie Birma ze względu na pokojowy buddyzm, postrzegana jest jako oaza spokoju, a tym samym popularne miejsce na wymarzone wakacje.
W październiku 2013 r. Marcin Zaborowski i Paweł Skawiński odwiedzili obozy uchodźców w regionie Cox Bazar w Bangladeszu. Przeprowadzili około 40 wywiadów z uchodźcami z oficjalnych obozów (Kutupalong i Nayapara) oraz z sąsiadujących nielegalnych obozów (tzw. makeshift camps). Rozmawiali również z Rohingyami z Birmy i obywatelami Bangladeszu w wioskach rybackich i siedliskach na wybrzeżu Cox Bazar, buddyjskimi uchodźcami politycznymi z Birmy, działaczami społecznymi pracującymi z uchodźcami, byłymi pracownikami ONZ i innych organizacji pozarządowych.
Marcin Zaborowski, urodzony w 1978 w Polsce, obecnie mieszka w Szczecinie. Doświadczony fotograf i podróżnik, współpracujący z Magazynem National Geographic Polska i firmą Canon. Laureat konkursów fotograficznych oraz autor indywidualnych wystaw w Polsce. Wielokrotny uczestnik audycji Polskiego Radia Szczecin, raportował na bieżąco informacje z podróży po Chinach, Tybecie, Nepalu i Indiach. Realizował projekt o uchodźcach w tybetańskim ośrodku w Daramśali. W roku 2010 zaproszony na audiencję w Daramśali (Indie), podczas której wykonuje portrety J.Ś. XIV Dalaj Lamy.
Laureat konkursów m.in. Grand Press Photo, Monochrome Photography Awards, Moscow Photo Awards and International Photo Awards. Obecnie pracuje nad kolejnymi częściami projektu o uchodźcach Rohingja.
Więcej informacji na www.marcinzaborowski.com
Wstęp na wszystkie projekcje w ramach projektu jest bezpłatny. Projekt „PATRZ! SZEROKO – Spotkania z Obrazem Świata – Rzeszów / Przemyśl 2017” dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.