100. rocznica bitwy pod Zadwórzem

Stanisław Batowski-Kaczor – „Bój pod Zadwórzem”

15 sierpnia uroczyście świętowaliśmy 100. rocznicę „Cudu na Wisłą”, a obecny rok jest poświęcony pamięci tego decydującego starcia wojny polsko-bolszewickiej (uchwałą Sejmu RP rok 2020 ustanowiono „Rokiem Bitwy Warszawskiej”). Warto jednak pamiętać że sama wojna polsko – bolszewicka toczyła się na wielu obszarach w latach 1919-1920. Zakończył ją ostatecznie uroczysty akt podpisania traktatu pokojowego w Rydze 18 marca 1921 roku.

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego w Przemyślu od wielu lat przypomina i upamiętnia rocznicę Bitwy pod Zadwórzem - 17 sierpnia 1920 r. Bohaterska obrona Zadwórza przeszła do historii jako „Polskie Termopile”. Tego pamiętnego dnia batalion 330 ochotników „Orląt Lwowskich” pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego bronił się przed natarciem znacznie liczniejszej konnicy Siemiona Budionnego. Polscy żołnierze przez ponad 11 godzin bronili stacji kolejowej i pobliskiego wzgórza odpierając sześć kawaleryjskich szarż. Wieczorem walczącym zaczęło brakować amunicji. Ostatnią kulę kpt. Zajączkowski zachował dla siebie. Inni walczyli do końca – na bagnety, kolby, gołymi rękami. Podczas walk pod Zadwórzem poległo 318 Polaków. Heroiczne poświęcenie młodych żołnierzy nie zostało zmarnowane. Oddziały Budionnego nie zdobyły Lwowa a ich zatrzymanie w okolicach Zadwórza opóźniło marsz na odsiecz wojskom bolszewickim w okolicach Warszawy co niewątpliwie przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej.

W tym roku ze względu na epidemię wirusa SARS-CoV-2 i obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny dla osób wjeżdżających na Ukrainę zmieniono plan uroczystości upamiętniających poległych polskich żołnierzy w Zadwórzu (obecnie wieś na Ukrainie). Planowany w dniach 21-23 sierpnia VIII Zadwórzański Rajd Rowerowy odbędzie się w sobotę 22 sierpnia tym razem na trasie z Przemyśla do Zadwórza k. Ustrzyk Dolnych, Jasienia i Polany (pow. bieszczadzki). Start honorowy rajdu zaplanowano na godz. 8 pod pomnikiem Orląt Przemyskich w Przemyślu. Natomiast w godzinach wieczornych w Jasieniu (Sanktuarium MB Bieszczadzkiej) odprawiona zostanie Msza Św. w intencji „Orląt Lwowskich” poległych w Obronie Odrodzonej Rzeczypospolitej w 100. Rocznicę Bitwy pod Zadwórzem.

Już 16 lipca w Archikatedrze Przemyskiej o godz. 10 odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Krzysztofa Chudzio za poległych w walce Obrońców Zadwórza. Następnie wystartował Rajd Rowerowy Pamięci Bohaterów „Polskich Termopil”. Uczestnicy rajdu mieli do pokonania jedną z dwóch wybranych tras po drogami obwodowymi Przemyśla.

Zdjęcia z Rajdu Rowerowego:

Szczegółowych informacji o planowanych obchodach organizowanych przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu udziela p. Stanisław Szarzyński, pod nr tel. 608 611 549.

Źródło: facebook.com – Stanisław Szarzyński / ZADWÓRZAŃSKI RAJD ROWEROWY

Relacja w mediach z obchodów ubiegłorocznej rocznicy Bitwy pod Zadwórzem: