11. edycja Narodowego Czytania za nami

Czucie i wiara silniej mówi do mnie

Niż mędrca szkiełko i oko…

To chyba jeden z najczęściej cytowanych fragmentów dzieł Adama Mickiewicza. Pochodzi ono oczywiście z „Romantyczności”, utworu otwierającego zbiór „Ballady i Romanse”. Tytuł ten wydany w Wilnie w 1822 r. i otwierający epokę romantyzmu w Polsce był lekturą tegorocznej 11. edycji akcji Narodowe Czytanie, do której po raz kolejny przystąpiło Centrum Kulturalne w Przemyślu.

fot. M. Glesman

W tym roku do wspólnego czytania zaprosiliśmy osoby chętne z Przemyśla i okolic,a zainteresowanie naszą inicjatywą było bardzo duże. W pełnej zaangażowania interpretacji naszych wspaniałych lektorów usłyszeliśmy wybrane ballady i romanse:

„Romantyczność” – Bernardyna Banaś,
„Rybka” – Agata Lalik,
„Świteź” – Teresa Kusińska,
„Powrót taty” – Katarzyna Prokopowicz,
„Pierwiosnek” – Agnieszka Mazur,
„Pani Twardowska” – Monika Oniszk,
„To lubię” – Stanisław Dusik,
„Lilije” – Małgorzata Pętlak i Joanna Pętlak.

Urozmaiceniem naszego spotkania była bardzo ciekawa prezentacja pt. „Rośliny w Balladach i Romansach Adama Mickiewicza”, którą przygotowała i wygłosiła Ewa Antoniewska z Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach. Dzięki niej zapoznaliśmy się z symboliką, opisem i umiejscowieniem w kulturze takich roślin jak m.in. pierwiosnek, lilie, cyprys, czy lobelia jeziorna.

Ewa Antoniewska - Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach,  fot. M. Glesman

Pod koniec spotkania, ochotnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę o życiu i twórczości naszego wieszcza narodowego podczas wspólnej gry planszowej „Od Nowogródka do Stambułu”, którą pracownicy instytucji stworzyli specjalnie na tę okazję. Okazało się, że z pozoru mało zajmujący temat, może dostarczyć wielu emocji i zabawy.

Tegoroczne Narodowe Czytanie przyciągnęło do CK wielu miłośników literatury. Nie chcąc zawieść naszych gości już teraz myślimy nad przyszłoroczną edycją akcji, w ramach której czytać będziemy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Być może, spotkamy się nad… Sanem?

Katarzyna Medelczyk-Szkółka

Podziękowania dla lektorów,  fot. A. Hemon