11 listopada, godz. 16:00 - sala widowiskowa

Wydarzenie od: 2018-11-11

Z cyklu "BOLSHOI BALLET LIVE": "Sylfida"

Bilety: 30 zł (dorośli), 25 zł (młodzież, seniorzy), 20 zł studenci za okazaniem legitymacji studenckiej

Sylfida – ulotna mieszkanka leśnych ostępów – stała się bohaterką pierwszego romantycznego baletu, wystawionego w 1832 roku w Paryżu przez Filippo Taglioniego. Bardzo szybko zdobyła serca publiczności i otworzyła drzwi do ukształtowania baletu klasycznego w formie, jaką znamy do dziś. Swoją wersję tanecznej opowieści o Sylfidzie zakochanej w człowieku w 1839 wystawił duński baletmistrz August Bournonville, wzbogacają czysty, wdzięczny taniec technicznymi popisami, także w wykonaniu tancerza wcielającego się w postać Jamesa. Tę wersję w opracowaniu Johana Kobborga pielęgnuje w swoim repertuarze Teatr Bolszoj. Szkocki wieśniak James ma się ożenić z ukochaną Effie, ale we śnie i na jawie nawiedza go zakochana w nim Sylfida. Młodzieniec udaje się do lasu za ulotnym duszkiem. Swoje palce w perypetiach zakochanych maczają też czarownica Magde i przyjaciel Jamesa, Gurn.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu