14. Podkarpacki Przeglądu Chórów – Pieśni Pasyjne

2 kwietnia 2022 r. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbył się XIV Podkarpacki Przegląd Chórów – PIEŚNI PASYJNE. W tegorocznej edycji Przeglądu, przed jury w składzie:

- ks. dr hab. Mieczysław Gniady,
- oraz ks. dr hab. prof. UR Tadeusz Bratkowski,

zaprezentowały się trzy chóry z województwa podkarpackiego:

- Chór MICHAEL działający przy Ośrodku Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze,
- Chór CANTILENA działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie,
- a także chór ALBA CANTANS z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie.

W repertuarze chórzystów znalazły się różnorodne utwory pasyjne takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Feliks Nowowiejski, Marian Sawa czy Paweł Bębenek. Podczas konkursu wybrzmiały zarówno pieśni wykonywane a’capella jak i z towarzyszeniem akompaniamentu organowego. Dyrygenci i chórzyści sięgnęli po utwory wielogłosowe opierające się na tekstach liturgicznych tego okresu, opracowywane przez polskich kompozytorów, m. in. Andrzeja Nikodemowicza, Jana Adama Maklakiewicza, Jacka Gałuszki czy Józefa Orszulika.

Podczas prezentacji chóralnych, jury Przeglądu zwracało uwagę na wszystkie elementy dzieła muzycznego, dobór repertuaru, a także ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu trzech chórów komisja konkursowa udała się na naradę, a ogłoszenie wyników nastąpiło w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie. Kierując się zapisami regulaminu, jury przyznało ex aequo dwa II Miejsca dla chóru „Michael” pod dyr. Huberta Hadro oraz „Alba Cantans” pod kierunkiem Kornelii Ignas, a III miejsce otrzymał chór „Cantilena” pod dyr. Doroty Guni.

Organizatorami konkursu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, Parafia pw. św. Wawrzyńca w Radymnie oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Organizatorzy podkreślili, iż wkład pracy i zaangażowanie wszystkich uczestników, a także chęć wspólnego spotykania się, śpiewania, zmierzenie się z niewątpliwie wymagającym repertuarem, zasługują na docenienie, szczególnie po trudnym czasie pandemii oraz aktualnej sytuacji konfliktu na świecie.

Różnorodność utworów pasyjnych i upowszechnianie tradycji śpiewania ich przez chóry oraz sięganie do tegoż wyjątkowego, bo wykonywanego tylko raz w roku repertuaru, wskazuje na potrzebę organizacji niniejszego przeglądu oraz kontynuowanie go w kolejnych latach.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Radio Fara, Radio Via, Radio Leliwa, Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski oraz Życie Podkarpackie.

Małgorzata Glesman – instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury

Protokół
z obrad jury PIEŚNI PASYJNYCH XIV Podkarpackiego Przeglądu Chórów
2.04.2022 r. w Radymnie

Jury w składzie:
ks. dr hab. Mieczysław Gniady - Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu,
ks. dr hab. prof. UR Tadeusz Bratkowski - Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego,

po wysłuchaniu 3 chórów, kierując się postanowieniami regulaminu, przyznało następujące miejsca:

Nie przyznano w tegorocznej edycji Przeglądu I Miejsca.

Dwa równorzędne II Miejsca dla:

- Chóru MICHAEL z Kańczugi
  pod dyr. Huberta Hadro,

- Chóru ALBA CANTANS z Rzeszowa
  pod dyr. Kornelii Ignas

III Miejsce otrzymuje:

Chór CANTILENA z Radymna
pod dyr. Doroty Guni

Nagrody finansowe ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie.

Jury wyraża wielką radość z faktu kontynuowania tradycji śpiewu chóralnego w ramach tego Przeglądu, a także ma nadzieję, że po tym czasie ciężkiego okresu dla pracy zespołowej wynikającego z pandemii, nastąpi dalszy rozwój śpiewu chóralnego i na kolejnych edycjach przeglądu pojawi się więcej uczestników.

Jury również pragnie podkreślić, iż chóry występujące podczas tegorocznej edycji wykazały się dużą wrażliwością i odpowiednim doborem repertuaru o tematyce pasyjnej. Klimat wykonywanych utworów głęboko przemawiał do słuchaczy i zarazem stawał się pogłębioną modlitwą.

Jury PIEŚNI PASYJNYCH XIV Podkarpackiego Przeglądu Chórów pragnie pogratulować organizatorom czyli: Centrum Kulturalnemu w Przemyślu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Radymnie, Parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie oraz Polskiemu Związkowi Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie.

Posłuchaj relacji radia Fara

Zobacz fotorelację

Widok na pustą scenę w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie. W tle sceny wyświetlany napis XIV Przegląd Chórów Pieśni Pasyjne, Radymno 2 kwietnia 2022 r.