20 grudnia, godz. 15:45 - sala widowiskowa

Wydarzenie od: 2015-12-20

Z cyklu „Bolshoi Ballet Live” retransmisja spektaklu DZIADEK DO ORZECHÓW Teatru Balszoj w Moskwie

Bilety: ulgowy 40 zł i normalny 45 zł

Muzyka: Piotr Czajkowski, oryginalna choreografia: Jurij Grigorowicz.
Obsada: Anna Nikulina, Denis Rodkin, Andriej Merkuriew, pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Spektakl otwiera nowy cykl w CK podczas którego zobaczymy transmisje i retransmisje spektakli baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie, prezentujące różne style taneczne i choreograficzne, od baletu romantycznego aż po współczesne, specjalnie dla Bolszoj zrealizowane balety.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu "Dziadka do orzechów". Choć prapremiera dzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna "Dziadek do orzechów" okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Maszy, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu