202. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki [film]

5 maja 1819 roku urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor, dyrygent, organista, dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie. Do historii przeszedł jako „ojciec polskiej opery narodowej”, a także czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej. Kompozytor skomponował około 278 pieśni, przy czym 268 zawarł w dwunastu Śpiewnikach domowych, z których sześć wydano za życia kompozytora, a sześć po jego śmierci.

W 2019 roku na mocy uchwały Sejmu RP obchodziliśmy Rok Moniuszkowski. Wówczas Centrum Kulturalne w Przemyślu zrealizowało projekt pn. „Moniuszko i Ty”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizowane zostały takie wydarzenia jak: konkurs plastyczny M jak Moniuszko, adresowany do dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego, koncert muzyki sakralnej Moniuszki w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat" oraz solistów, opera Halka w reż. Sabiny Zapiór i wykonaniu Orkiestry oraz Chóru Towarzystwa Muzycznego i solistów, prezentacja multimedialna oraz montaż słowno-muzyczny poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu, która została pokazana uczniom podkarpackich szkół.

Z okazji dzisiejszej rocznicy zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji z projektu „Moniuszko i Ty”: