3. Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw "Majówka pod Jaworem"

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” III Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych
i Tradycyjnych Potraw - 27 maja 2018 r. w Hadlach Szklarskich

Komisja oceniająca w składzie:
- dr Krzysztof Ruszel, etnograf,
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,

po obejrzeniu stoisk i degustacji potraw konkursowych przygotowanych przez osiem zespołów kierując się postanowieniami regulaminu przyznała:

Dwie równorzędne Nagrody Główne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego,
za zupę z „żelaznymi” kluskami i placek z kaszy jaglanej z jabłkami,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za gołąbkowe siekańce i zupę „sztajer”.

ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Dębowa
za zajadły zapiekane z owocami,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Samej
za zacierkę na mleku,

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich z Wyszatyc
za gołąbki z kaszy jaglanej,

- Koła Gospodyń wiejskich z Pantalowic
za gołąbki z ziemniaków i kaszy jęczmiennej,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Wolicy
za pierogi z kaszy gryczanej i kapusty w sosie grzybowym.

Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie dla:

- Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Rozwoju Gminy Jawornik Polski
za zupę mleczną z dynią zwaną „banianka”.

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych
podczas „MAJÓWKI POD JAWOREM” III Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 27 maja 2018 r. w Hadlach Szklarskich

Komisja w składzie:
- Krystyna Trojanowska, folklorysta,
- Katarzyna Medelczyk, muzyk,
- Katarzyna Ignas, etnograf,

po wysłuchaniu dwunastu prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I Nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.

II Nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny.

Dwie równorzędne III Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski otrzymują: Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana oraz Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.

Wyróżnienia otrzymują:

- Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski,

- Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka” z Krowicy Samej, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Wyróżnienie specjalne Wójta Gminy Jawornik Polski otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadli Szklarskich.

Komisja gratuluje wszystkim uczestnikom przeglądu śpiewaczego. Cel przeglądu jakim jest wspólne śpiewanie i muzykowanie został spełniony. Dostrzegliśmy udział dzieci oraz nowych członków zespołów śpiewaczych, co bardzo cieszy i gwarantuje utrzymanie przekazu tradycyjnego.

Zwracamy uwagę na konieczność opanowania pamięciowego melodii i tekstu śpiewanego w przeglądzie konkursowym oraz wyraźne artykułowanie słów tekstów pieśni.

Upominamy się o prezentację w kompletnych strojach regionalnych.

Dziękujemy organizatorom: Wójtowi Gminy Jawornik Polski, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalnemu w Przemyślu oraz Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawor” z Jawornika Polskigo za doskonałe pod względem organizacyjnym przeprowadzenie przeglądu.

Zobacz fotorelację z "Majówki pod Jaworem"