40. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego

- Dariusz Baszak,
- Jerzy Dynia,
- Roman Kryst

po wysłuchaniu i obejrzeniu występów 11 kapel postanowiło przyznać:

I Nagrodę ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w wysokości 4000 zł (cztery tysiące) dla Kapeli Podwórkowej „Śląskie Bajery” z Ornontowic,

II Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla w wysokości 3000 zł (trzy tysiące) dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny,

III Nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu w wysokości 2000 zł (dwa tysiące) dla Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna.

Jury postanowiło przyznać 5 wyróżnień wraz z nagrodą finansową w wysokości 500 złotych każde, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla:

- Kapeli Tońko z Dynowa,

- Kapeli Znad Baryczy ”z  Odolanowa,

- Mieleckiej Kapeli Podwórkowej z Mielca,

- Kapeli Podwórkowej „CIANTO” z Rzeszowa,

- Kapeli „SPOD DĘBU” z Piotrkowa Trybunalskiego.

Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla w wysokości 500 zł (pięćset złotych) za piosenkę o Przemyślu jury przyznało Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki - Leszczyny.

Jury z zadowoleniem stwierdza, że poziom wykonawczy większości tegorocznych prezentacji był wysoki. Wynika to z faktu, że wiele kapel ma własne rozpoznawalne  brzmienie. Istniejący od 40 lat festiwal ma na celu podtrzymanie tradycji i charakteru właściwego kapelom folkloru miejskiego.

Jednym z głównych elementów tej muzyki jest koncertowanie w plenerach, co w sposób istotny rzutuje zarówno na repertuar, jak i instrumentarium. W związku z tym, kapele winny występować w takich składach instrumentalnych, które zapewniają właściwe brzmienie, nie obniżające poziomu wartości muzycznych.

W przeszłości, repertuar kapel nawiązywał do wydarzeń związanych z własnym środowiskiem, z ich małymi ojczyznami. Chcielibyśmy, by tradycja ta była kontynuowana. Jury docenia zaangażowanie kapel w podtrzymywanie tradycji muzykowania podwórkowego.

Dziękujemy Centrum Kulturalnemu w Przemyślu, jego Dyrekcji oraz pracownikom, za niesłabnącą życzliwość dla idei Festiwalu.

Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w Przemyślu.

Zobacz relację TVP 3 Rzeszów

Zobacz fotorelację na nowiny24.pl