40. Rocznica Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata - 21 kwietnia

W dniu 21 kwietnia 1980 roku o godzinie 00.00 kapitan Henryk Jaskuła odnotował w dzienniku pokładowym wpłynięcie do kanału La Manche (linia Bishop Rock – Isle d’Ouessant). W czasie swojego rejsu już po raz drugi przecinał umowną granicę kanału.

9 lipca 1979 roku w samo południe, płynąc w przeciwnym kierunku, wpływał na wody Oceanu Atlantyckiego. Teraz Kapitan wracał do kraju.

Linia Bishop Rock - d’Ouessant

Kim jest człowiek, który wprawną żeglarską ręką 40 lat temu wprowadził SY „Dar Przemyśla” na wody kanału La Manche?  Co dziś wiemy o Henryku Jaskule? W tym roku minie 97 lat od Jego urodzenia.

Urodził się 23 października 1923 roku w malutkim Radziszowie w powiecie krakowskim. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia w czasie wielkiego kryzysu razem z rodzicami i bratem wyemigrował do Argentyny.

Argentyna 1946. Z rodzicami i siostrą (H. Jaskuła z lewej)

W 1943 roku został studentem wydziału elektromechanicznego Uniwersytetu Narodowego w La Plata.

Henryk Jaskuła, Argentyna 1942 rok

Żyjąc w Argentynie, nie porzucał myśli o powrocie do Ojczyzny. Po wysłaniu pisemnej prośby, otrzymał zgodę od ówczesnego Rektora Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie na rozpoczęcie nauki. Do Polski powrócił na przełomie 1946/1947 roku i rozpoczął studia w Krakowie. W czasie studiów jego żoną została przemyślanka, studentka chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zofia Kiełtyka.

Zofia i Henryk Jaskułowie

I tak radziszowianin z urodzenia, z konieczności emigrant przybyły do Argentyny, z marzeń – krakowski student i absolwent AGH, słuchając głosu serca, stał się przemyślaninem.

Henryk Jaskuła, 1962 rok

Opracowanie: Piotr Krygowski
Zdjęcia pochodzą z archiwum pana Wojciecha Pieprznego oraz XIV PHDW.