40. Rocznica Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata - 24 kwietnia

24 kwietnia 1980 rok, 319 dzień jachtowy. SY Dar Przemyśla o godzinie 4.00 na wodach kanału La Manche przecina południk Greenwich, już po raz trzeci w czasie rejsu.  W tym momencie wracając do Gdyni, wpływa na półkulę wschodnią.

Południk Greenwich

Kapitan Jaskuła miał już wtedy blisko dwudziestoletni staż w żeglarstwie. Od dziesięciu lat posiadał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Ponadto w swoim dorobku miał opłynięcie przylądka Horn, czego dokonał w 1973 roku na jachcie Euros.

Na morzu, 1964 rok

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia powstał zamysł samotnego rejsu dookoła świata. W czasach „słusznie minionych” znalezienie sponsorów takiego przedsięwzięcia graniczyło z cudem. Mając poparcie Polskiego Związku Żeglarskiego należało znaleźć  zakład, który mógłby wybudować jacht oceaniczny. Pod uwagę brano zakłady z naszego regionu, takie jak WSK Rzeszów, a nawet warsztaty Lokomotywowni w Żurawicy. Ostatecznie budowę jachtu powierzono stoczni im. J. Conrada w Gdańsku. Chrzest odbył się 23 września 1978 roku.

Dar Przemyśla

W trakcie przygotowań

Prowiant na czas rejsu był darem otrzymanym między innymi: od Przedsiębiorstwa „Baltona”, wojska, a także od nieistniejącej już dzisiaj Cukrowni „Przeworsk”, której kadra podarowała Kapitanowi cukier. Był to naprawdę cenny prezent. W chwili rozpoczęcia rejsu cukier już od blisko trzech lat sprzedawany był „na kartki”.

Zapas cukru dla Kapitana

I tak zaopatrzony między innymi w cukier, konserwy od Przedsiębiorstwa „Baltona”, grochówkę od wojska i w 500 l słodkiej wody w dniu 12 czerwca 1979 roku Kapitan Henryk Jaskuła rozpoczął swój wielki rejs.

Początek rejsu

Zdjęcia pochodzą z archiwum pana Wojciecha Pieprznego oraz XIV PHDW

UWAGA! KONKURS!

Regulamin konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły

1. Organizatorem konkursu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.
2. Pytanie będzie pojawiać się na podstronie (www.ck.przemysl.pl/ck w dziale Aktualności) na której umieszczone jest wydarzenie z dziennika pokładowego.
3. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: imprezy@ck.przemysl.pl z tytułem maila: Kapitan Henryk Jaskuła - konkurs.
4. Zwycięzcą zostanie osoba, która najszybciej prześle prawidłową odpowiedź.
5. Informacja o zwycięzcy (a tj. imię i nazwisko) zostanie umieszczona na tej samej podstronie co pytanie konkursowe.
6. Nagroda w postaci kubka z logo Centrum Kulturalnego w Przemyślu zostanie wysłana pocztą.
7. W przypadku zwycięstwa Organizator będzie zwracał się o przekazanie adresu zamieszkania w celu przekazania nagrody.
8. Zastrzegamy, że pytanie konkursowe będzie pojawiać się tylko przy wybranych relacjach wydarzeń z dziennika pokładowego.
9. Nadesłane odpowiedzi muszą zawierać Państwa poniższe oświadczenie/zgodę na przetwarzanie danych. Oświadczenie należy skopiować, uzupełnić o swoje dane i przesłać w treści e-maila z odpowiedzią.
10. Odpowiedzi bez oświadczeń wskazanych w pkt 9 nie będą brane pod uwagę.
11. Prosimy także o zapoznanie się z klauzulą informacyjną zamieszczona poniżej.

OŚWIADCZENIE
"Ja,.........(imię, nazwisko) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w celu organizacji konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły na stronie internetowej www.ck.przemysl.pl oraz na facebooku i twitterze CK, w tym wyłonieniu zwycięzcy. Jestem świadomy, że podanie danych jest całkowicie dobrowolne, a udzieloną zgodę mogę wycofać w każdym momencie."

Klauzula informacyjna:
Administratorem danych osobowych jest Centrum Kulturalne w Przemyślu z siedzibą przy ul. Stanisława Konarskiego 9, 37-700 Przemyśl.

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: iod@ck.przemysl.pl.

Państwa dane będą przetwarzane wyłącznie w celu organizacji konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły na stronie internetowej www.ck.przemysl.pl oraz na facebooku i twitterze Centrum Kulturalnego w Przemyślu i przechowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szczegółowe informacje dotyczące Państwa praw można uzyskać na stronie internetowej Centrum tj. https://www.ck.przemysl.pl/.

Pytanie do konkursu:
Ile lat kończy w tym roku kpt. Henryk Jaskuła?