40. Rocznica Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata - 26 kwietnia

26 kwietnia 1980 roku o godzinie 8.15 w dzienniku pokładowym Daru Przemyśla kapitan Henryk Jaskuła odnotował: Trawers Dover.

Trawers Dower

Trawers w żegludze morskiej oznacza kierunek prostopadły do osi podłużnej jednostki pływającej, co dla „nieżeglującej” części populacji oznacza, że wracający do Gdyni Dar Przemyśla mijał po lewej stronie angielski port Dover. W tym miejscu Kanał La Manche ma najmniejszą szerokość – 34 km.

Na jachcie

Dzisiaj niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z wyzwań jakie stały przed Kapitanem przed rozpoczęciem rejsu. Nie chodzi tu o problemy związane z zaopatrzeniem na czas rejsu, czy też o jakiekolwiek kwestie techniczne.

W czasach, kiedy wyjazd do krajów zachodnich był dla przeciętnego Polaka reglamentowany bardziej niż cukier „na kartki”, niejeden partyjny decydent chciał ugrać coś dla siebie przy okazji rejsu Kapitana Jaskuły. I tak sekretarz generalny Polskiego Związku żeglarskiego Stanisław Tołwiński nalegał, aby rejs nie rozpoczynał i nie kończył się w Gdyni.

Kapitan Jaskuła wspomina:

„...Gdynia w ogóle nie wchodziła w rachubę, a to dlatego, że startując z Gdyni pozbawiałem sekretarza generalnego dwukrotnego wyjazdu służbowego na Wyspy Kanaryjskie, najpierw dla żegnania polskiego jachtu, a po roku, na jego powitanie.

Przed wyjściem z Gdyni

Mało kto wie o tym, że początek rejsu również mógł być wykorzystany politycznie. W czerwcu 1979 roku w Polsce z pierwszą pielgrzymką przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II. I tu też oddajmy głos Kapitanowi:

...I jeszcze jedno kuriozum: start zaplanowałem na 3 czerwca, ale nie byłem gotowy, przesunąłem termin na 7 czerwca. W tym czasie przyjechał papież Jan Paweł II w pierwszej pielgrzymce do Polski, miał odlecieć w niedzielę 10 czerwca.

Wtedy PZŻ, tak utrudniający wszystko wokół rejsu, chciał mnie zmusić do startu w niedzielę, równocześnie z odlotem Papieża. Chcieli żeby choć jedna wiadomość zakłóciła atmosferę wokół Papieża, to wtedy ja się uparłem, że nie jestem jeszcze gotowy, odczekałem dwa dni i wyszedłem we wtorek 12 czerwca...

Przed wyjściem z Gdyni

Nie były to jedyne „niespodzianki” przygotowane przez partyjnych notabli. O innych wspomnimy przy następnych okazjach. Po przejściu Kanału La Manche przed dziobem Daru Przemyśla otwierały się wody Morza Północnego.

Wiatr w żagle

Zdjęcia udostępnili: pan Wojciech Pieprzny oraz XIV PHDW.

UWAGA! KONKURS!

Regulamin konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły

1. Organizatorem konkursu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.
2. Pytanie będzie pojawiać się na podstronie (www.ck.przemysl.pl/ck w dziale Aktualności) na której umieszczone jest wydarzenie z dziennika pokładowego.
3. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: imprezy@ck.przemysl.pl z tytułem maila: Kapitan Henryk Jaskuła - konkurs.
4. Zwycięzcą zostanie osoba, która najszybciej prześle prawidłową odpowiedź.
5. Informacja o zwycięzcy (a tj. imię i nazwisko) zostanie umieszczona na tej samej podstronie co pytanie konkursowe.
6. Nagroda w postaci kubka z logo Centrum Kulturalnego w Przemyślu zostanie wysłana pocztą.
7. W przypadku zwycięstwa Organizator będzie zwracał się o przekazanie adresu zamieszkania w celu przekazania nagrody.
8. Zastrzegamy, że pytanie konkursowe będzie pojawiać się tylko przy wybranych relacjach wydarzeń z dziennika pokładowego.
9. Nadesłane odpowiedzi muszą zawierać Państwa poniższe oświadczenie/zgodę na przetwarzanie danych. Oświadczenie należy skopiować, uzupełnić o swoje dane i przesłać w treści e-maila z odpowiedzią.
10. Odpowiedzi bez oświadczeń wskazanych w pkt 9 nie będą brane pod uwagę.
11. Prosimy także o zapoznanie się z klauzulą informacyjną zamieszczona poniżej.

OŚWIADCZENIE
"Ja,.........(imię, nazwisko) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w celu organizacji konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły na stronie internetowej www.ck.przemysl.pl oraz na facebooku i twitterze CK, w tym wyłonieniu zwycięzcy. Jestem świadomy, że podanie danych jest całkowicie dobrowolne, a udzieloną zgodę mogę wycofać w każdym momencie."

Klauzula informacyjna:
Administratorem danych osobowych jest Centrum Kulturalne w Przemyślu z siedzibą przy ul. Stanisława Konarskiego 9, 37-700 Przemyśl.

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: iod@ck.przemysl.pl.

Państwa dane będą przetwarzane wyłącznie w celu organizacji konkursu z okazji 40. Rocznicy Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły na stronie internetowej www.ck.przemysl.pl oraz na facebooku i twitterze Centrum Kulturalnego w Przemyślu i przechowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szczegółowe informacje dotyczące Państwa praw można uzyskać na stronie internetowej Centrum tj. https://www.ck.przemysl.pl/.

Pytanie do konkursu:
Czyje imię nosiła stocznia, w której zbudowano Dar Przemyśla?

Zwycięzcą konkursu został p. Adam Domański. Gratulujemy!