41. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego

Jolanta  Danak- Gajda - przewodnicząca
Andrzej Guran
Marek Pyś

po wysłuchaniu i obejrzeniu  występów 9 kapel postanowiło przyznać:

I Nagrodę ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego dla Kapeli „PAKA SĘDZISZA” z Sędziszowa Małopolskiego,
II Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Przemyśla dla Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej z Przasnysza,
– dwie równorzędne III Nagrody ufundowane przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu dla Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna i Kapeli BEKA z Przeworska.

Jury postanowiło przyznać 5 wyróżnień wraz z nagrodą finansową ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla:

- Kapeli Tońko z Dynowa za  kultywowanie lwowskiego folkloru, za piosenkę „Dynowskie wspomnienia” oraz za wprowadzanie młodego pokolenia do kapeli,
- Kapeli „Czarny Salceson” z Krasnegostawu za urozmaicony repertuar a szczególnie za brawurowe wykonanie melodii żydowskiej,
- Andrychowskiej Kapeli „WUJKA JAŚKA” z Andrychowa za wytrwałość w kultywowaniu folkloru miejskiego i charyzmatycznego solistę,
- Mieleckiej Kapeli Podwórkowej z Mielca za ciekawy repertuar poświęcony swemu miastu,
- Kapeli Folkloru Miejskiego „CIANTO” z Rzeszowa za sentymentalne powroty do dawnych lat.

Jury z zadowoleniem stwierdza, że poziom prezentacji był wysoki. Kapele w większości prezentowały oryginalny repertuar i własne rozpoznawalne  brzmienie. Cieszy fakt, że kapele tworzą własne kompozycje odnosząc się do realiów  miejsc zamieszkania i sytuacji życiowych. Zachęcamy kapele, aby myśląc o przyszłości   folkloru miejskiego włączały młode pokolenie do swojego grona. Sugerujemy, aby budując  swój program zwracały uwagę na lepszy kontakt z publicznością. Zdaniem jury  festiwal jest bardzo potrzebny dla popularyzacji tego rodzaju muzyki, bo folklor miejski jest zjawiskiem zanikającym  w naszych czasach.

Dziękujemy Centrum Kulturalnemu w Przemyślu, jego Dyrekcji oraz pracownikom, za niesłabnącą życzliwość dla idei Festiwalu.

Mamy nadzieję, że kolejny Festiwal zgromadzi nas ponownie  w Przemyślu.

Zobacz fotorelację Radia Rzeszów

Obejrzyj relację TVP 3 Rzeszów