• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Festiwal tradycyjnego śpiewu i muzyki...

W dniach 24-26 czerwca 2016 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się 50. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Festiwal cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród badaczy kultury ludowej jak i publiczności. Uczestnicy Festiwalu typowani są przez wojewódzkie ośrodki kultury podczas przeglądów regionalnych, dzięki czemu prezentują się na nich najwybitniejsi artyści ludowi poszczególnych części Polski. Miło nam poinformować że, nasz region na Festiwalu reprezentować będą wytypowani podczas Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Kańczudze organizowanego przez tamtejszy Ośrodek Kultury Miasta i Gminy oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu:

- Kapela Ludowa „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego, pow. leżajski
Kapela działa od 1965 r. Od początku istnienia kultywuje grodziski folklor muzyczny, biorąc udział w przeglądach i konkursach regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich a także koncertując poza granicami kraju. Z ważniejszych nagród mają na swoim koncie: Nagrodę Oskara Kolberga oraz „Basztę” Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1993 r.

- Stanisław Porębny,  skrzypek z Tryńczy, pow. przeworski
Naukę na skrzypcach pobierał od Stefana Kostki, grał w kapelach ludowych w Budach Łańcuckich i Łańcucie. Obecnie gra jako sekundzista w Kapeli Ludowej z Gniewczyny  Łańcuckiej. Indywidualnie prezentował się podczas Spotkań Skrzypków Ludowych „Majdanówka” w Nowej Sarzynie zdobywając nagrody.

- Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski, pow. przeworski
Zespół reaktywował swoją działalność w 1998 r. Od tego czasu kultywuje tradycje śpiewacze swojej miejscowości oraz regionu przeworskiego. Bierze udział w  konkursach i przeglądach w naszym regionie, laureat wielu nagród i wyróżnień. W swoim repertuarze posiada między innymi piosenki pasterskie, ballady, kolędy i pastorałki, pieśni: weselne, miłosne, sieroce, żołnierskie. Zespół prezentuje także obrzędy oraz tradycyjne potrawy.

- Jerzy Urban, solista-śpiewak z Wyszatyc, pow. przemyski
Członek Grupy Śpiewaczej „Wyszatyczanie” z Wyszatyc. Sięga po repertuar przodków, kultywując tym samym folklor „Pogranicza Nadsańskiego”. Wykonywane przez niego utwory są tradycyjnymi tekstami pochodzącymi z Wyszatyc – wsi o bogatych tradycjach i wyraźnych wpływach wynikających z obcowania dwóch kultur: polskiej i ruskiej.

- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Mistrzynią Anielą Mrówką z Cewkowa, pow. lubaczowski
Zespół „Stokrotki”  występuje jako grupa młodzieżowa oraz jako część Dorosłego Zespołu Śpiewaczego „Stokrotki” z Cewkowa. Zespół jest wielopokoleniowy co sprzyja przekazywaniu tradycji młodemu pokoleniu. Kierownikiem jest Aniela Mrówka, która pracuje już z kolejną grupą młodzieży. Reprezentują wieś i gminę na różnych imprezach kulturalnych i przeglądach w regionie. Zespół śpiewa ale także występuje jako grupa obrzędowa.  W 2015 r. zdobył II Nagrodę podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim.


Trzymamy kciuki za występy podczas Festiwalu.

Agata Hemon
Specjalista ds. folkloru
Centrum Kulturalnego w Przemyślu

 

Szczegółowe informacje o Festiwalu na stronie WOK-u

 

 

  • Janusz Urban z Wyszatyc

    Janusz Urban z Wyszatyc

  • Kapela Ludowa GRODZISZCZOKI z Grodziska Dolnego

    Kapela Ludowa GRODZISZCZOKI z Grodziska Dolnego

  • Stanisław Porębny z Tryńczy

    Stanisław Porębny z Tryńczy

  • Zespół Śpiewaczy GRZĘSZCZANIE z Grzęski

    Zespół Śpiewaczy GRZĘSZCZANIE z Grzęski

  • Zespół Śpiewaczy STOKROTKI z Cewkowa

    Zespół Śpiewaczy STOKROTKI z Cewkowa

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone