Festyn pod platanem w Zarzeczu

9 czerwca w Zarzeczu odbył się FESTYN POD PLATANEM21. Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych. Ideą imprezy organizowanej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Centrum Kultury w Zarzeczu jest promowanie regionalnego dziedzictwa, ukazanie jego bogactwa oraz upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania pieśni zwyczajowych i obrzędowych. Czternaście zespołów śpiewaczych spotkało się na placu obok Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, w tym roku usłyszeliśmy w ich wykonaniu pieśni żołnierskie i rekruckie oraz pieśni odpustowe. Poniżej przedstawiamy werdykt jurorów.

Protokół

z obrad komisji  oceniającej uczestników FESTYNU POD PLATANEM
XXI Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych, pieśni zwyczajowe i obrzędowe
– pieśni żołnierskie, rekruckie, odpustowe,  Zarzecze 9 czerwca 2019 r.

Komisja w składzie:

- Agata Witowicz, etnomuzykolog, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie
- dr Andrzej Karczmarzewski, etnograf, Rzeszów
- Jerzy Dynia – folklorysta, muzyk, Rzeszów

po wysłuchaniu 14 prezentacji kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii dorosłych:

I Miejsce Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej

Dwa równorzędne II Miejsca dla:

- Zespołu Śpiewaczego „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa
- Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa

Trzy równorzędne III Miejsca otrzymują:

- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny
- Zespół Śpiewaczy z Maćkówki
- Zespół Śpiewaczy „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic

Wyróżnienia otrzymują:

- Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” z Wierzbnej,
- Zespół Śpiewaczy „Pantalowiczanie” z Pantalowic,
- Zespół Śpiewaczy „Studzienczanki” ze Studziana,
- Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski,
- Ludowy Zespół Śpiewaczy „Biesiada” z Tuczemp,
- Zespół Śpiewaczy z Kisielowa

W kategorii dziecięcej i młodzieżowej:

Komisja przyznała dwa wyróżnienia dla:

- Zespołu Śpiewaczego przy Zespole Szkół w Zarzeczu
- Zespołu Pieśni i tańca „Sieteszanie” z Sieteszy

W czasach kiedy świat patrzy najczęściej w przyszłość jurorzy z wielkim uznaniem oceniają zespoły, które nie zapominają o przeszłości, o tym wszystkim co stworzyły w przeszłości poprzednie pokolenia w sferze naszej rodzimej kultury.

Z wielką uwagą jurorzy słuchali śpiewanych przez zespoły pieśni żołnierskich, rekruckich, odpustowych. Stało się dobrze, że Centrum Kulturalne w Przemyślu i Centrum Kultury
w Zarzeczu,  zachęciło zespoły do wprowadzenia tych pieśni do swojego repertuaru. Gratulujemy organizatorom oraz zespołom i zachęcamy gorąco do kontynuowania tej działalności.

Na przyszłoroczny przegląd komisja proponuje następujący temat: pieśni obrzędowe doroczne i rodzinne z wyłączeniem kolęd.

Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej - laureat I Nagrody, fot. B. Janduła

Tu zobacz więcej zdjęć