Historia Kresowych Miasteczek

Plakat Historia Kresowych Miasteczek

UWAGA!!!

Ze względu na zmieniającą się w ostatnich dniach sytuację epidemiologiczną w powiecie lubaczowskim wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Całość będzie transmitowana na kanale YouTube Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2020: Historia Kresowych Miasteczek

25 lipca 2020 r. - Cieszanów

godz. 17:00 - wystawa: "Kresowe Świątynie - Kościoły i klasztory dawnej archidiecezji lwowskiej (1900 -1939)"
Centrum Koncertowo-Wystawiennicze (dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Jerzego)

Na wystawie autorstwa historyka regionalisty Tomasza Roga prezentowane są świątynie rzymskokatolickie (kościoły, klasztory, kaplice) z terenu archidiecezji lwowskiej na starych pocztówkach i fotografiach z lat 1900 - 1939. Materiały archiwalne wykorzystane na potrzeby przygotowania ekspozycji pochodzą ze zbiorów: Tomasza Roga, Lecha Brzuski z Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wszystkie obiekty sakralne prezentowane na wystawie znajdowały się do września 1939 r. na terenie województw lwowskiego i stanisławowskiego II Rzeczypospolitej (obecnie Ukraina). Są to świątynie z dekanatów: bełskiego (Bełz, Krystynopol, Sokal, Tartaków, Uhnów), gródeckiego (Gródek Jagielloński, Brzuchowice, Janów koło Lwowa, Lubień Wielki), stryjskiego (Stryj, Kochawina, Żydaczów), żółkiewskiego (Żółkiew, Magierów, Mosty Wielkie, Rawa Ruska, Ulicko Seredkiewicz). Warto zapoznać się z unikatowymi zdjęciami i pocztówkami przedstawiającymi kresowe świątynie, zwłaszcza że nie wszystkie przetrwały do naszych czasów, a spośród ocalałych część jest opuszczonych i znajdują się w stanie ruiny.

Wystawę będzie można oglądać od 25 lipca do 31 sierpnia w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Cieszanowie (dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Jerzego).

godz. 17:30 - sesja popularnonaukowa:

"Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie - przemiany architektury i wystroju artystycznego" - Janusz Mazur

"Historia kościoła pw. św. Wojciecha w Cieszanowie" - Tomasz Róg
Dom Dziennego Pobytu (budynek dawnej synagogi)

godz. 18:45 - koncert muzyki sakralnej pt. „Laudate”
Zespół Wokalny UNANIME z Rzeszowa pod dyr. dr Anny Marek-Kamińskiej
Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha

Zespół wokalny UNANIME w składzie:

Samuela Łach – sopran
Katarzyna Bembenek – sopran
Edyta Kotula – alt
Karolina Potoczna – alt
Michał Kalista – tenor
Ryszard Pich – tenor
Krzysztof Tomecki – bas
Jakub Kiwała – baryton

Anna Marek-Kamińska – dyrygent
Samuela Łach / Katarzyna Bembenek – partie solowe
Ryszard Pich – organy

Program koncertu:

Knut Nystedt – Laudate
William Byrd – Non nobis, Domine
o. Cherubin Pająk OFM – Rzeszowska Pani

Jan Sebastian Bach – aria sopranowa Mein gläubiges Herze z kantaty Also hat Gott die Welt geliebt BWV 68 /Samuela Łach – sopran, Ryszard Pich – organy/
Cesar Frank – Panis Angelicus /Samuela Łach – sopran, Ryszard Pich – organy/
Karl Jenkins – Pie Jesu /Samuela Łach – sopran, Katarzyna Bembenek – sopran, Ryszard Pich – organy/

Jacek Sykulski – O matko miłościwa
Piotr Jańczak – De profundis clamavi

Ola Gjeilo – Ubi caritas
Józef Świder – Kto szuka Cię /sł. L. Staff/

Informacje o zespole:

Relacja na żywo pod adresem: https://festiwalkresow.pl/na-zywo

Organizatorzy: Gmina Lubaczów, Województwo Podkarpackie, Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Współorganizatorzy: Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, Miasto i Gmina Cieszanów.

UWAGA!!!