Historia Kresowych Miasteczek

W sobotę 25 lipca w Cieszanowie odbyło się wydarzenie zatytułowane „Historia Kresowych Miasteczek”. W ramach tegorocznej edycji miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Kresowe Świątynie – Kościoły i klasztory dawnej archidiecezji lwowskiej (1900 – 1939)”, sesja popularnonaukowa oraz koncert muzyki sakralnej zatytułowany „Laudate” w wykonaniu zespołu wokalnego „UNANIME” z Rzeszowa.

Trzy wydarzenia które odbyły się w trzech różnych miejscach w cerkwi, synagodze i kościele, doskonale oddają koloryt dawnego kresowego miasteczka w którym obok siebie współistniały narodowości polska, żydowska i ukraińska.

W tym roku ze względu na zmienną sytuacje epidemiologiczną w powiecie lubaczowskim wydarzenie odbywało się w ograniczonej formie bez udziału publiczności.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się z ramienia organizatorów Wiesław Kapel – wójt Gminy Lubaczów, Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Marlena Wiciejowska – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, współorganizatora wydarzenia. Szczególnym gościem tegorocznej edycji „Historii Kresowych Miasteczek” był pochodzący z Cieszanowa JE ks. bp Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.

Pierwszym punktem tegorocznej edycji był wernisaż wystawy pt. „Kresowe Świątynie – Kościoły i klasztory dawnej archidiecezji lwowskiej (1900 – 1939)” autorstwa historyka regionalisty Tomasza Roga z Cieszanowa, który odbył się w dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jerzego w Cieszanowie.

Na wystawie prezentowane są świątynie rzymskokatolickie (kościoły, klasztory, kaplice) z terenu archidiecezji lwowskiej na starych pocztówkach i fotografiach z lat 1900 - 1939. Materiały archiwalne wykorzystane na potrzeby przygotowanej ekspozycji pochodzą ze zbiorów autora Tomasza Roga, Lecha Brzuski z Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obiekty sakralne prezentowane na wystawie znajdowały się do września 1939 r. na terenie dawnych województw lwowskiego i stanisławowskiego II Rzeczypospolitej (obecnie Ukraina). Są to świątynie z 4 dekanatów dawnej archidiecezji lwowskiej obrządku rzymskokatolickiego: bełskiego, gródeckiego, stryjskiego i żółkiewskiego. Warto zapoznać się z unikatowymi zdjęciami i pocztówkami przedstawiającymi kresowe świątynie, zwłaszcza że nie wszystkie przetrwały do naszych czasów, a spośród ocalałych część jest opuszczonych i znajdują się w stanie ruiny.

Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Zapraszamy do Wirtualnej Galerii CK.

Następnie uczestnicy wydarzenia spotkali się w budynku dawnej synagogi w Cieszanowie gdzie miała miejsce sesja popularnonaukowa. Wysłuchaliśmy dwóch bardzo interesujących prelekcji. Pierwszą z nich zatytułowaną „Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie – przemiany architektury i wystroju artystycznego” wygłosił Janusz Mazur – historyk sztuki pracujący w lubaczowskim Muzeum Kresów zaś Tomasz Róg – historyk, regionalista z Cieszanowa dał wykład pt.: „Historia kościoła pw. św. Wojciecha w Cieszanowie”.

Klamrą spinającą i podsumowującą tegoroczną edycję „Historii Kresowych Miasteczek” był koncert muzyki sakralnej w wykonaniu zespołu wokalnego „UNANIME” z Rzeszowa zatytułowany „Laudate”, który miał miejsce w sobotni wieczór w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Zespół pod kierunkiem dr Anny Marek-Kamińskiej wykonał utwory sakralne, które ujęte zostały w cztery bloki tematyczne: hymniczny, solistyczny, błagalny i dziękczynny.

Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, a jego organizatorami byli Gmina Lubaczów, Województwo podkarpackie i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Miasto i Gmina Cieszanów.

Paweł Kasjan – instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury

Koncert muzyki sakralnej "Laudate" w Cieszanowie

Sesja popularnonaukowa "Historia kresowych miasteczek"

Kliknij i pobierz folder:

Zobacz również reportaż z koncertu "Pieśni Miłości i Wiary - Sakralne Pieśni Chrześcijańskie i Żydowskie - Radruż 2020"

Ks. bp Marian Buczek, Janusz Czarski - dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Tomasz Róg - historyk, regionalista, Agata Hemon - CK w Przemyślu, zdj. Paweł Kasjan

Wernisaż wystawy Kresowe Świątynie - Kościoły i klasztory dawnej archidiecezji lwowskiej (1900-1939), zdj. Paweł Kasjan

Po wystawie oprowadza autor Tomasz Róg, zdj. Paweł Kasjan

Prelegenci Tomasz Róg i Janusz Mazur oraz prowadząca Agata Hemon, zdj. Paweł Kasjan

Janusz Mazur - „Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie – przemiany architektury i wystroju artystycznego”, zdj. Paweł Kasjan

Głos zabiera ks. bp Marian Buczek, zdj. Paweł Kasjan

Tomasz Róg - „Historia kościoła pw. św. Wojciecha w Cieszanowie”, zdj. Paweł Kasjan