W piątek 30 lipca 2021 r. w Cieszanowie miała miejsce kolejna edycja wydarzenia popularno-naukowego pn. „Historia Kresowych Miasteczek”. W tym roku tematem przewodnim były dzieje gniazd sokolich Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z terenu dawnego województwa lwowskiego w szczególności Cieszanowa, Lubaczowa i Przemyśla.
Tegoroczne wydarzenie rozpoczęła sesja popularnonaukowa. W budynku dawnego „Sokoła”, gdzie obecnie mieści się Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, swoje referaty wygłosili:
- dr Marcin Duma – nauczyciel historii, wiceprezes polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu pt.: Zarys dziejów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Przemyślu (1884-1947),
- Tomasz Róg – regionalista, historyk z Cieszanowa pt.: Z dziejów gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszanowie i Lubaczowie do 1939 roku.
Następnie na cieszanowskim Rynku miało miejsce otwarcie wystawy autorstwa Tomasza Roga pn. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” od Lwowa do Rzeszowa w latach 1867-1939.
Wystawa przedstawia działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na obszarze od Lwowa do Rzeszowa w okresie od powstania pierwszego gniazda lwowskiego „Sokoła” w 1867 roku, aż do ostatnich miesięcy poprzedzających wybuch II wojny światowej. Do jej stworzenia wykorzystano ponad 60 zdjęć, pocztówek i unikatowych dokumentów pochodzących ze zbiorów: Tomasza Roga, Lecha Brzuski z Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.
Wystawę można zobaczyć do 31 sierpnia br. na Rynku w Cieszanowie.
Ostatnim punktem programu był koncert Rzeszowskiego Zespołu Instrumentów Dętych DeChovka, który wystąpił w pięknym otoczeniu cieszanowskiego Rynku. Zespół wykonał aranżacje marszy, polek i walców czeskich kompozytorów oraz słynne standardy dixielandowe. Swoim występem zespół nawiązał do działalności kulturalnej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Miasto i Gmina Cieszanów.
Paweł Kasjan – instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury