• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

I nagroda dla filmu "Ocalałam z rzezi"

Miło nam poinformować, że  film pt. "Ocalałam z rzezi" w reżyserii  Macieja Wojciechowskiego otrzymał I Nagrodę na 35. Jubileuszowym Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana 2020", w kategorii filmów edukacyjnych.  Festiwal  odbył się w dniach 18-20 września 2020 r.  w internecie w  formule mieszanej - online i tradycyjnej. Uroczyste zakończenie i rozdanie nagród miało miejsce 20 września w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Film ten powstał przy wsparciu Centrum Kulturalnego w Przemyślu i województwa podkarpackiego. Do nagrody był nominowany przez Komisję selekcyjną spośród 49  nadesłanych na konkurs. Reżyserowi gratulujemy z całego serca i cieszymy się razem z nim, tym bardziej, że nie jest to jedyna nagroda, ponieważ w 2019 r.  film został wyróżniony na XI Festiwalu  Filmowym NNW w Gdyni.

 

 

 

 

"Ocalałam z rzezi" to świadectwo pani Józefy Bryg. Urodzona w Jarosławiu w 1938 roku została z całą rodziną przesiedlona przez Sowietów do Palikrów. 12 marca 1944 miała tam miejsce zbrodnia  dokonana przez  4 Pułk Policji SS utworzony z ukraińskich ochotników do 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW.365 Polaków zostało rozstrzelanych. Ocalała w cudowny sposób. Kilkaset osób zostało posiekanych kulami karabinów maszynowych. Na oczach Józi zginęli jej rodzice. Ona i brat ocaleli, przykryci ciałami rozstrzelanych. Dziewczynka znalazła się potem w granicach powojennej Polski. Po okresie głodu i chłodu trafiła pod opiekę sióstr szarytek w Moszczanach. Mieszkała w Przemyślu. Była związana z panią Marią Schaller.
Od 1960 r. mieszkała w Rzeszowie. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego  w słynnym I Liceum im. Konarskiego założonym w 1658 r.  Była znana z nauki piękna słowa oraz przekazywania niekłamanej wiedzy o literaturze polskiej We wspomnianym liceum uzyskała  tytuł profesora szkoły średniej.  Zawsze była aktywnie związana z Kościołem. W jej aktach szkolnych znajduje się zapis, że „nie daje rękojmi wychowania uczniów w duchu socjalistycznym”. Była założycielką i wieloletnią prezes Chóru Emannuel. Po nagłej śmierci syna Andrzeja, zmarłego w 2001 r. aktora Teatru im. Słowackiego zamieszkała w Krakowie.

 

Nie zachęcam do nienawiści i zemsty – mówiła pani Józefa w styczniu tego roku na specjalnym pokazie w Przemyślu – pragnę tylko aby zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach dla młodszych pokoleń.

 

Poniżej zamieszczamy zwiastun filmu

 

">

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone