Jubileusz 30-lecia Zespołu Tanecznego Koralik

29 i 30 kwietnia 2017 roku Zespół Taneczny „Koralik”, działający przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu, obchodził 30-lecie swojego istnienia.

Podczas Gali Jubileuszowej sala widowiskowa wypełniona była po brzegi, a na niej chyba wszyscy, którzy od lat związani są z przemyskim Koralikiem. Kolorowe stroje, profesjonalne choreografie i tancerze, w oczach których widać od razu, że taniec, to właśnie to, co kochają najbardziej. Oprócz występów, prezentacja multimedialna przedstawiająca w niezwykły sposób 30-letnią historię zespołu i ludzi, którzy go tworzą. Potem, owacje na stojąco, liczne gratulacje i szczere łzy wzruszenia. A wszystko zaczęło się 30 lat temu w Wojewódzkim Domu Kultury w Przemyślu...

To właśnie w 1986 roku, Dorota Pantuła-Ferlejko wystąpiła z inicjatywą założenia zespołu estradowego. I tak rozpoczęła pierwsze zajęcia grupa taneczna, składająca się z 12 dziewczynek. Zespół nazwano „Koral”. Rok później małe tancerki zmierzyły się z innymi zespołami, występując podczas X Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Tanecznych “Tańcowały dwa Michały” w Przemyślu i w “Jesiennych Impresjach Artystycznych” w Jarosławiu. Pod koniec 1987 roku powstała jednak kolejna grupa taneczna - “Koralik”. Po udanych wspólnych próbach grupy postanowiły połączyć siły  i przyjęły wspólną nazwę – Zespół Taneczny “Koralik”, zresztą jak powszechnie wiadomo, nazwa ta niezmiennie obowiązuje do dzisiaj.

Z każdym kolejnym rokiem istnienia Koralika, do zespołu zgłaszało się coraz więcej chętnych, dzisiaj tańczy w nim w czterech grupach (KORALIK KIDS, KORALIK MINI, KORALIK MAXI i KORALIK MAX) 120 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Chętnych do przeżycia niezwykłej tanecznej przygody jest zawsze tak wiele, że co roku muszą być przeprowadzane eliminacje.

Dorota Pantuła-Ferlejko – instruktor, choreograf i kierownik artystyczny zespołu “Koralik”, przygotowała w ostatnich 30 latach wiele układów i widowisk tanecznych. Bajki taneczne: “Królewna Śnieżka”, “Kopciuszek”, “Śpiąca królewna”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzikie łabędzie”, “Królowa Śniegu”, czy “Diabeł z trzema złotymi włosami”, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko najmłodszej widowni, zawsze zachwycały choreografią i precyzją wykonania, barwnymi kostiumami, rekwizytami i wyjątkową scenografią. Co więcej - Koralik ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych, zarówno w kraju jak i poza granicami Polski.

Z okazji jubileuszu Zespołu, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak wręczył  Dorocie Pantule-Ferlejko okolicznościowy grawerton, jednocześnie pogratulował jej i wszystkim obecnym na scenie sukcesu oraz podziękował za niezwykle wielki wkład wnoszony przez lata w rozwój kultury w naszym mieście.

Podczas uroczystości na deskach CK wystąpiły: Koralik Kids, Koralik Mini, Koralik Maxi, Koralik Max, Koralik Grupa Reprezentacyjna, Absolwenci ZT Koralik oraz Zespół Szarotki z Klubu V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

źródło:  strona www.przemysl.pl,   tekst  Agata Czereba

Zobacz zdjęcia z jubileuszu