Kolędnicze ostatki w Bukowinie Tatrzańskiej

Grupa Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy, gm. Czarna, pow. łańcucki rekomendowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu do udziału w 46. GÓRALSKIM KARNAWALE Ogólnopolskim  Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyła III Miejsce wraz z „Brązową rozetą góralską”. Grupa zaprezentowała „Droby” czyli zwyczaj kolędowania noworocznego w Krzemienicy.

Konkurs odbywał się w dniach 8-10 lutego 2018 r. w Bukowiańskim Centrum Kultury „Domu Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej. W tegorocznej edycji udział wzięło 50 grup kolędniczych prezentujących autentyczne formy kolędowania na polskiej wsi.

Dzięki konkursowi poszczególne grupy sięgają do najbardziej tradycyjnych form kolędowania w grupach, kultywując tym samym niematerialne dziedzictwo kulturowe poszczególnych Regionów Polski. Przyczynia się to do świadomego kultywowania tradycji i możliwości przekazania szerszemu gronu odbiorców. Organizatorem Konkursu byli: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Gmina Bukowina Tatrzańska.

Agata Hemon

O "Góralskim Karnawale" więcej na stronie http://goralskikarnawal.pl/