KONCERT JUBILEUSZOWY PIEŚNI PASYJNYCH W RADYMNIE

Minionej niedzieli, 13 marca 2016 r.,  w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbył się wyjątkowy koncert pieśni pasyjnych, który wieńczył dziesiątą edycję Podkarpackiego Przeglądu Chórów – Pieśni Pasyjne. Jego organizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z Burmistrzem Miasta Radymno, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Radymnie, Parafią pw. św. Wawrzyńca w Radymnie, Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie.

Przegląd na stałe wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych województwa podkarpackiego, dzięki czemu chóry mają możliwość prezentacji własnych osiągnięć, wymianę doświadczeń, podtrzymywania tradycji śpiewania pieśni religijnej o tematyce pasyjnej zarówno w języku polskim jak i obcym, doskonalenia warsztatu pracy.

Aby uczcić  jubileusz dziesięciolecia zorganizowano „Koncert Jubileuszowy”, na który składały się występy trzech chórów – laureatów najwyższych nagród w przeglądzie z lat: 2015 r., 2013 r., 2012 r., z repertuarem pasyjnym oraz wspólne wykonanie jednego utworu przez wszystkie zaproszone chóry. Dzięki temu mogliśmy wysłuchać utwór Stanisław Moniuszki OTO DRZEWO KRZYŻA w opracowaniu Tadeusza Machla, wykonany w języku polskim. Partie solowe wykonał Andrzej Gładysz, solista Filharmonii Lubelskiej, akompaniował Wojciech Majchrowicz a dyrygował Michał Horodecki.

Dzięki współpracy ludzi dobrej woli, dla których śpiew chóralny jest pasją i przyjemnością, wysłuchaliśmy unikalnego koncertu utworów pasyjnych.

Jeszcze raz w imieniu organizatorów serdeczne podziękowania składam:

- Chórowi Łańcuckiej Fary z Łańcuta pod dyr. Michała Horodeckiego,

- Przemyskiemu Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu  pod dyr. Andrzeja Gurana,

- Chórowi „Cantilena” z Radymna pod dyr. Doroty Guni,

- Andrzejowi Gładyszowi z Filharmonii Lubelskiej,

- Wojciechowi Majchrowiczowi z Przemyśla,

- Michałowi Horodeckiemu z Łańcuta.

Agata Hemon
Centrum Kulturalne w Przemyślu