10 kwietnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na Pisankę Wielkanocną. Już przeszło 20 lat wydarzenie to corocznie wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w naszej instytucji. Konkurs ten swoim zasięgiem objął kilka powiatów:
- pow. jarosławski,
- pow. lubaczowski,
- pow. przemyski,
- pow. przeworski,
- pow. łańcucki,
- a także pow. leżajski.
Do udziału w konkursie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, zgłosiło się jedenastu twórców, którzy przygotowali zestaw 10 sztuk pisanek charakterystycznych dla danego regionu (m.in. pograniczna nadsańskiego), wykonanych jednolitą techniką. Uczestnicy rywalizowali w trzech następujących kategoriach technicznych:
- pisanki wykonane techniką tradycyjną: drapaną i batikową
- oraz pisanki wykonane technikami współczesnymi (nawiązującymi jednak do tradycyjnych motywów zdobniczych oraz symboliki Świąt Wielkanocnych).
Wśród wszystkich prac wyłoniono laureatów, którzy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Centrum Kulturalne, a także nagrody rzeczowe sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu.
Wszyscy twórcy pisanek, zgromadzona publiczność oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć i podziwiać wyjątkowe prace konkursowe podczas prezentacji multimedialnej wyświetlonej w sali widowiskowej CK. Wydarzenie to uświetnił także występ Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Dolanie" z Gniewczyny Trynieckiej. Ludowa grupa śpiewacza zaprezentowała się przed publicznością w repertuarze tradycyjnych pieśni wielkopostnych śpiewanych w czasie adoracji przy Bożym Grobie w Wielki Piątek. W ich wykonaniu usłyszeliśmy:
- „Gdy miły Jezus był w Betanii”,
- „Przystąpcie bliżej grzesznicy”,
- „Lament serdeczny”,
- „Witaj Matko uwielbiona”,
- „Wielka to miłość Boga Ojca była”,
- „Jużem dość pracował dla ciebie człowiecze”.
Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Przemyski.
Małgorzata Glesman – instruktor ds. upowszechniania i promocji kultury
Zapraszamy do zapoznania się z protokołem konkursu.
Protokół
z posiedzenia komisji oceny konkursu na pisankę
w dn. 7 kwietnia 2022 r. w Przemyślu
Komisja w składzie:
Katarzyna Ignas - etnograf, Muzeum w Przeworsku
dr Małgorzata Dziura – etnograf, MNZP w Przemyślu
po obejrzeniu i zapoznaniu się z zestawami pisanek zgłoszonych w trzech kategoriach technicznych w liczbie 11 prezentacji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii technika batikowa:
Dwie równorzędne I Nagrody dla:
- Małgorzaty Kowalczyk z Pruchnika
- Małgorzaty Mikity z Reczpola
II Nagroda dla:
- Karoliny Kowalczyk z Pruchnika
Wyróżnienie otrzymuje:
- Teresa Mazur z Reczpola
W kategorii technika drapana:
Nagrody I – nie przyznano
Dwie równorzędne II Nagrody dla
- Ewy Szybiak z Drohobyczki
- Agaty Nowak z Małkowic
Dwie równorzędne III Nagrody otrzymują:
- Krystyna Mazur z Przemyśla
- Ewa Kasprzyk–Oleszczuk z Siedlisk
W kategorii technika współczesna:
Nagroda dla:
- Zofii Sokół z Gniewczyny Łańcuckiej (pisanki oklejane kordonkiem)
Wyróżnienie otrzymuje:
- Barbara Feduniak z Przemyśla (pisanki oklejane materiałem)
Jury dziękuje także za udział w konkursie uczestnikom Środowiskowego Dom Samopomocy w Przemyślu.
Jury pragnie podkreślić, iż tegoroczna edycja konkursu na pisankę wielkanocną jest odmienna ze względu na dwuletni okres przerwy spowodowanej pandemią oraz niełatwym czasem, w jakim przyszło nam żyć. Co spowodowało nieliczny udział twórców i zgłoszonych pisanek konkursowych, a także nieobecność uczestników w kategorii „Mistrz – Uczeń”. Nagrodzone zostały pisanki cechujące się najwyższym poziomem artystycznym i estetycznym, których wzornictwo wywodzi się z wzorów tradycyjnych lub wzory na pisankach są związane z regionalnymi motywami zdobniczymi.
Jury jednogłośnie uważa, iż wszystkie zgłoszone do konkursu pisanki prezentują wysoki, wręcz mistrzowski poziom. Zwraca jedynie uwagę na większą staranność wybarwienia jajek i wykończenia pisanek. Do celów konkursu należy przygotowywać 10 różnych pisanek, z niepowtarzającymi się wzorami w jednakowej kompozycji.
Komisja konkursowa ma nadzieję, że kolejna edycja konkursu zgromadzi większą liczbę uczestników, gdyż pisankarstwo i plastyka obrzędowa, stanowi bardzo istotny element wielkanocnych tradycji regionu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rozstrzygnięcia
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej online