Po półrocznych próbach Pani Anieli Mrówki z uczennicami, do współpracy przy projekcie został zaproszony folklorysta – Pan Jerzy Dynia. Efektem owocnych spotkań, rozmów i konsultacji, zarówno osobistych w miejscu, gdzie odbywają się lekcje prowadzone przez Panią Anielę, jak i po wielu rozmowach telefonicznych, został opracowany scenariusz nagrania pieśni oraz fragmentu wybranego obrzędu – typowych dla terenu Pogranicza Nadsańskiego. Folklorysta w rozmowach z panią Mrówką wydobył najbardziej wartościowe elementy tradycji które zostaną później udokumentowane w postaci filmu.
Scenariusz objął cały rok kalendarzowy opowiedziany przez pieśni oraz komentarze Mistrzyni ukryte w dialogu jaki prowadzi z wnukiem. Począwszy od luźnych pieśni wesołych podśpiewywanych przez Gospodynie w domach przez pieśń sierocą, kołysankę, pieśń śpiewaną do matki Boskiej, pieśń śpiewaną przy robotach domowych przez panny, pieśń pasterską śpiewana przy wypasaniu krów, pieśń żniwną związaną z dożynkami na wsi, pieśni weselne, pieśń śpiewaną przez gospodynie przy robocie domowej aż po kolędę apokryficzną. Pojawiające się śpiewy uczennic są wspomnieniami Mistrzyni jak kiedyś to wszystko wyglądało.
Film został zrealizowany przez TVP Rzeszów w ramach programu „Spotkania z Folklorem”, dzięki czemu został wyemitowany w telewizji regionalnej dla szerszego grona odbiorców.
Jednocześnie był to ukłon w stronę Mistrzyni i jej uczennic.