Kuchnia Kresowa – bogata, różnorodna, ciekawa i smaczna zasługuje na przywrócenie jej w pamięci i zaprezentowanie na szerszym forum. Kierując się tym przesłaniem mającym na celu przywrócenie dziedzictwa dawnej kuchni kresowej oraz szersze omówienie zagadnienia, Gmina Lubaczów wspólnie z Centrum Kulturalnym w Przemyślu zorganizowała seminarium pt. „Kulinarne tradycje kresowe”, które odbyło się 20 lipca 2017 r. w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.
Spotkanie było wstępem do konkursu kulinarnego, który odbywa się w ramach „Festiwalu Dziedzictwa Kresów” pod nazwą „Kresowe Jadło”. Licznie zgromadzone panie - przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń regionalnych zapoznały się nieco szerzej z tematem kuchni kresowej.
Zaproszeni prelegenci – fachowcy zajmujący się na co dzień tą tematyką poruszyli następujące zagadnienia:
Mieczysław Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów
- Kresy: obszar i jego specyfika w nawiązaniu do kuchni kresowej
dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
- Kuchnia dworska i miejska (podręczniki kucharskie, jadłospis codzienny i odświętny)
Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
- Kuchnia wiejska (wykorzystanie dostępnych produktów, sposoby ich przechowywania, przykładowy jadłospis codzienny i świąteczny).
Dzięki omówieniu w/w zagadnień zarysował się nam obraz kuchni kresowej w całej krasie wywodzącej się z różnych środowisk, narodów. Czerpiącej z bogactw natury przy jednoczesnym wykorzystaniu pomysłowości i talentu osób przygotowujących posiłki.
I choć różniły się stoły dworskie od mieszczańskich czy wiejskich, to zawsze starano się aby były to potrawy smaczne i pożywne.
Wszystkich, którzy chcieli by spróbować kuchni kresowej zapraszamy 6 sierpnia br. Do Baszni Dolnej, gdzie odbędzie się kolejna edycja konkursu „Kresowe Jadło”.
Agata Hemon
Centrum Kulturalne w Przemyślu
Zobacz fotorelację z seminarium
Relacja TV Lubaczów (od 10:16)