Laureaci 41. Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyncu-Zdroju

W 41. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 13 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, w tym: z Krakowa, Kielc, Przemyśla, Stalowej Woli, Lublina, Sopotu, Zielonej Góry, Warszawy, Częstochowy, Raciborza, Ozimka (woj. opolskie), Łap (podlaskie). Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepsze teatry z kilkudziesięciu zgłoszonych.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceniało profesjonalne jury, którego członkowie prowadzili także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników. W tym roku jurorami byli prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny i filmowy, wykładowca PWST w Warszawie, prof. Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) – aktorka, wykładowca PWST w Krakowie, Łukasz Czuj – reżyser teatralny z Krakowa oraz Robert Kaczorowski – instruktor teatralny, reżyser z Lublina.

Przedstawiamy oficjalne wyniki 41 Biesiady Teatralnej w Horyńcu - Zdroju:

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 4000zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarackiego
otrzymał Teatr ECCE HOMO z Kielc za spektakl "Być świnią w maju" w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 3000zł
ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu
trafiła do Teatru Tetraedr z Raciborza za spektakl "Gwoli jakiejś tajemnicy" w reżyserii Grażyny Tabor.

Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2500zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec - Zdrój
dla Teatru W MIĘDZYCZASIE za przedstawienie "Kartki z przeszłości" w reżyserii Pauliny Wysockiej - Fularz.

Złotą Misę Borowiny
wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego
otrzymał Wojciech Kowalski za osobowość aktorską w przedstawieniu "Uwolnić słowa - MIŁOŚĆ".

Srebrną Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1500zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu
otrzymał Robert Konowalik za kreację w autorskim przedstawieniu "Woda w płucach".

Brązową Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1000zł
otrzymuje Adam Karasiewicz za reżyserię i scenariusz spektaklu "Dziady" Teatru KAPRYS w Łapach.

Nagroda specjalna "RÓŻA HORYNIECKA" oraz nagroda pieniężna w wysokości 500zł ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec
trafiła do Teatru Ubogi Relacji w Sopocie.

Jurorzy przyznali też trzy honorowe wyróżnienia dla Teatru Seniora z Lublina za spektakl „Kabaret Starszych Panów” w reżyserii Michała Zgieta wraz z nagrodą rzeczową dla reżysera, dla Teatru Martwej Wyobraźni z Krakowa za spektakl „Go” w reżyserii Dominika Setlaka oraz dla Grupy Teatralnej II LO w Przemyślu za spektakl „W”, który wyreżyserował Rafał Paśko.

Jury 41. Biesiady stwierdziło w protokole z posiedzenia, że tegoroczna edycja festiwalu prezentowała niezwykle wysoki poziom.

„(Jury) z uznaniem zauważa dużą różnorodność użytych przez teatry form ekspresji scenicznej i powrót do prostych emocjonalnych znaków teatralnych, które tworzą niepowtarzalną atmosferę spotkania pomiędzy widownią a aktorem”- ocenili jurorzy.

Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wspaniałym zespołom! Dziękujemy jurorom! Dziękujemy wspaniałej widowni!

Do zobaczenia za rok na 42 Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu - Zdroju!

Zobacz fotorelacje z Biesiady, autor zdjęć Krystian Kłysewicz

Dzień pierwszy

Dzień drugi

Pokaz specjalny dla uczestników Biesiady- Juror Stanisław Górka w spektaklu "Colas Breugnon" w reż. Tadeusza Wiśniewskiego