• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Laureaci Tanecznego Kręgu 2016

Za nami 30. edycja Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg”.

Przegląd zainicjował w 1984 r. Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku. Impreza, mająca na celu między innymi upowszechnianie tańca ludowego wśród dzieci i konfrontację artystycznych dokonań dziecięcych zespołów tańca ludowego z terenu południowo-wschodniej Polski, ze względów organizacyjnych została przeniesiona po sześciu edycjach do Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne), który odtąd stał się jej głównym organizatorem. W 2013 r., ze względu na remont CK, ponownie wróciła na deski sceniczne MOK, pozostając tam do dnia dzisiejszego, a przeworski Ośrodek Kultury stał się jej współorganizatorem.

Każdego roku kilkuset młodych wykonawców prezentowało swoje umiejętności w suitach tanecznych, tańcach narodowych i zabawach tanecznych, rywalizując w początkowych latach trwania imprezy o Puchar Naczelnika Miasta Przeworska, a później o Tytuł Laureata i Nagrodę Główną Przeglądu.          

W latach 1984 – 2015 w „Tanecznym  Kręgu” wystąpiły 82 zespoły, wiele z nich było uczestnikami tej imprezy kilkakrotnie.  Prezentacje konkursowe oceniali znani nie tylko w kraju choreografowie m.in.: Alicja Haszczak, Wiesława Hazuka,  Alina Kościółek – Rusin, Romuald Kalinowski.

24 kwietnia br., w jubileuszowej edycji Przeglądu, zaprezentowało się trzynaście grup tanecznych. Województwo małopolskie reprezentowały: Zespół Regionalny „Mali Mystkowianie” z Mystkowa i Zespół Pieśni i Tańca „Mali Świerczkowiacy” z Tarnowa, województwo lubelskie: Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Sitareczka” z Biłgoraja i Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Ryki” z Ryk, województwo podkarpackie: Zespoły Pieśni i Tańca „Lajkonik” oraz „Hanka” z Głogowa Małopolskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Markusy” z Markowej, Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Racławic, a przedstawicielem województwa świętokrzyskiego był Zespół Tańca Ludowego „Sędomir” z Sandomierza.

Zarówno jurorzy jak i widzowie z podziwem patrzyli na popisy młodych tancerzy, którzy w barwnych, regionalnych strojach prezentowali przygotowane programy artystyczne, ukazujące piękno tańców ludowych różnych regionów Polski.

Grand Prix i Tytuł Laureata zdobył Zespół Regionalny "Mali Mystkowianie" z Mystkowa. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki tanecznej rywalizacji.

 

Halina Kamińska

 

 

 

Zobacz fotogalerię:

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone