• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Lwowska Kapela Podwórkowa "Ta Joj" im. Kazimierza "Kija" Galikowskiego

Lwowska Kapela Podwórkowa "Ta Joj" działa pod patronatem Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Występują w  składzie: Agnieszka Wątróbska - śpiew, kier. muzyczny, Andrzej Daczkowski na kontrabasie, Roman Osypanko na gitarze i Jan Paszkowski na klarnecie. Kapela kultywuje przedwojenne tradycje lwowskich kapel podwórkowych, grając szlagiery przedwojennego Lwowa, wykonuje także własne kompozycje w tym piosenki o własnym mieście. Na swoim koncie mają liczne nagrania w Polskim Radiu i TV.

 

Historia

Założycielem  przemyskiej kapeli „Ta Joj” był Kazimierz Galikowski – kompozytor, aranżer, śpiewak i instrumentalista, absolwent przedwojennej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu. W roku 1936 wyjechał do Lwowa aby zarobić na utrzymanie, gdzie pracował na kolei. Chcąc dorobić do skromnej pensji, założył własną orkiestrę uliczną, jak nazywano wówczas zespoły muzykujące pod oknami, na ulicach i podwórkach miejskich przedwojennej Polski. Podczas drugiej wojny światowej Galikowski został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie również znalazł chętnych do muzykowania. Po wojnie kapele tworzone przez Kazimierza Galikowskiego zmieniały nazwy, składy oraz patronów. Koncertowały na wielu scenach w kraju i za granicą, wielokrotnie ich występy były rejestrowane przez różne stacje radiowe i telewizyjne. Zalążek przyszłej Lwowskiej Kapeli Ta Joj powstał przy Domu Kultury "Kolejarz" w Przemyślu w roku 1958. Grupa przyjęła nazwę Przemyska Kapela Podwórkowa, a jej członkami stali się byli Lwowiacy. W czasach PRLu zakazane było oficjalne poruszanie kwestii polskości Lwowa, z tego też powodu kapela zmuszona była do przerabiania swojego podstawowego repertuaru. [Po II wojnie światowej Lwów stał się miastem ukraińskim]. Przykładowo refren piosenki "Tylko we Lwowie" musiał być przerobiony na "tylko w Przemyślu". Dopiero w roku 1988, kapela mogła zmienić nazwę na "Lwowska Kapela Podwórkowa".

Nazwa Ta Joj została zapoczątkowana na jednym z koncertów we Wrocławiu, gdzie konferansjer Janusz Budzyński powitał zespół słowami gwary lwowskiej: tajojki przyjichali.

Założyciel i kierownik kapeli Kazimierz "Kiju" Galikowski zmarł 7 marca 2002 w wieku 89 lat. Jego dzieło kontynuują pozostali członkowie zespołu, koncertując w Polsce i za granicą z nadzieją, że pamięć o "lwowskich baciarach" nie przeminie bezpowrotnie.

 

37. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego - Przemyśl 2015, zdj. K. Juźwińska

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone