Maciejowa Kapela zwyciężcą 42. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego

Protokół
z posiedzenia Jury 42. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego
z  dnia 26 czerwca 2021 roku.

Jury w składzie:
Dariusz Baszak - przewodniczący
Stanisław Górka
Bożena Lewandowska

po wysłuchaniu i obejrzeniu występów 7 kapel postanowiło przyznać:

- I Nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w wysokości 4000 zł (cztery tysiące) dla Maciejowej Kapeli z Lublina,

- II Nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu w wysokości 3000 zł (trzy tysiące) dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny,

- dwie równorzędne III Nagrody ufundowane przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu w wysokości 2000 zł (dwa tysiące) każda dla Paki Sędzisza z Sędziszowa Małopolskiego i Przeworskiej Kapeli Podwórkowej BEKA z Przeworska.

Ponadto Jury postanowiło przyznać 3 wyróżnienia wraz z nagrodą finansową w wysokości 1000 złotych każde, jedno ufundowane przez Prezydenta Miasta Przemyśla oraz dwa ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla

- Kapeli Piaskowianie z Piasków,
- Mieleckiej Kapeli Podwórkowej z Mielca,
- Kapeli dla Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna.

Jury Festiwalu bardzo wysoko ocenia poziom prezentacji konkursowych. Pomimo mniejszej ilości niż w latach ubiegłych, zespołów biorących udział w festiwalu, prezentacje sceniczne poszczególnych kapel oceniamy jako bardzo interesujące i mocno osadzone w tradycji folkloru miejskiego.

Jury w sposób szczególny pragnie docenić prezentowaną twórczość własną kapel, a także poszukiwania nowych środków wyrazowych i brzmieniowych, jako wartość mającą duży wpływ na dalszy rozwój tradycji folkloru miejskiego.

Zakończona właśnie 42. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu pokazała, że powrót do życia kulturalnego w warunkach pandemii jest możliwy. Jury dostrzega wielką wartość w pielęgnowaniu tradycji przemyskiego festiwalu, a także samej kultury folkloru miejskiego, dlatego też na ręce Organizatorów i wszystkich osób pracujących na rzecz festiwalu pragniemy wyrazić swoją wdzięczność za włożony trud w organizację, w tych szczególnie trudnych warunkach, tej jakże cennej dla miasta Przemyśla, a także kultury polskiej imprezy.

Podziękowania składamy także na ręce uczestników, którzy pomimo oczywistych trudności zdecydowali się na udział w tej imprezie, a bez których zaangażowania i udziału organizacja festiwalu byłaby niemożliwa. Liczymy na spotkania z folklorem miejskim w Przemyślu w kolejnych latach.

Obejrzyj relację TVP 3 Rzeszów: