Majówka pod Jaworem w Hadlach Szklarskich

Hadle Szklarskie, to wieś założona w II Polowie XIV w., aktualnie znajdująca się w województwie podkarpackim, powiat przeworski, gmina Jawornik Polski. Miejscowość ta słynie z Zespołu Pałacowo-Parkowego w skład którego wchodzą dwór murowany wzniesiony przez rodzinę Łastawieckich herbu Laryssa na przełomie XIX i XX wieku oraz murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii i drewniana oficyna zw. Dworkiem Modrzewiowym. Obecnie właścicielem jest gmina Jawornik Polski, która ostatnio odrestaurowała zabytkowy dwór.

Będąc gospodarzem tak wyjątkowego miejsca Wójt Gminy wraz ze Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego i z Centrum Kulturalnym w Przemyślu wyszli z inicjatywą organizacji imprezy kulturalnej pod nazwą „Majówka pod Jaworem” – Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw, która będzie zarówno promować to miejsce oraz przewróci w pamięci dawne związane z nim zwyczaje i tradycje.

Zapraszamy do Hadli Szklarskich 27 maja, podczas Przeglądu będzie można wysłuchać dawnych pieśni majówkowych i pieśni miłosnych a także skosztować tradycyjnych potraw wśród których królować będą kasze: jęczmienna, gryczana, pęcak, manna, jaglana oraz zupy mleczne. Po rozstrzygnięciu konkursu potrawy te oraz wiele innych będzie można degustować

Zwieńczeniem "Majówki" będzie gościnny koncert zespołu "Baciary",  na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Posłuchaj zapowiedzi Radia Via:

Prezentacje muzyczne:

1. Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa, gm. Gać