• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Międzynarodowy Dzień Jazzu

Międzynarodowy Dzień Jazzu „International Jazz Day” – święto proklamowane w listopadzie 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Obchody wyznaczono na 30 kwietnia. Data obchodów powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu.

W deklaracji z okazji pierwszych obchodów Dnia Irina Bokowa – dyrektor generalna UNESCO, napisała: Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej.

 

Rysunek Rafał Kureczka

 

Celem obchodów jest uznanie dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych oraz ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

Według wielu muzykologów na całym świecie jazz jest formą interpretacji niż stylem muzycznym.

Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym (4/4), a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, że pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników.

Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku, który upowszechnił jazz na całym świecie: wokalista i trębacz Louis Armstrong.

 

19. Międzynarodowy festiwal Jazzowy "Jazz Bez" - Mikołajki Jazzowe: Nova, zdj. Krystyna Juźwińska

 

Wiosną każdego roku w Polsce dla uhonorowania twórców muzyki i kultury jazzowej odbywają się wydarzenia o różnym charakterze promujące tą sztukę, m. in. festiwale, przeglądy, konkursy, spotkania czy wystawy.

Najstarszymi i najbardziej prestiżowymi festiwalami jazzowym w Polsce są:
- Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie (1956 rok)
- Jazz Jamboree w Warszawie (1958 rok)
- organizowany we Wrocławiu od 1964 roku Jazz nad Odrą. Prócz koncertów wielu gwiazd światowej rangi, jego nieodłącznym i rozpoznawalnym elementem jest konkurs na Indywidualność Jazzową – najważniejszy tego typu konkurs w Polsce.

 

19. Międzynarodowy festiwal Jazzowy "Jazz Bez" - Mikołajki Jazzowe: Krzesimir Dębski & Karasiewicz Power Set, zdj. Krystyna Juźwińska

 

Centrum Kulturalne w Przemyślu od kilkudziesięciu lat w różny sposób promuje i upowszechnia muzykę jazzową. Dla przyszłych młodych adeptów jest możliwość uczestniczenia w zajęciach Przemyskiej Szkoły Jazzu przez cały rok oraz Polsko – ukraińskich warsztatach jazzowych dla młodzieży, odbywających się na początku grudnia a prowadzonych przez doświadczonych i znakomitych muzyków i pedagogów.

Natomiast dla szerszej publiczności melomanów organizowane są koncerty wybitnych indywidualności jazzowych w ramach dwóch dużych projektów:
- CK JAZZ na przestrzeni całego roku
- Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” w grudniu.

Dzięki tym inicjatywom w Przemyślu gościli m.in. tacy muzycy jak: Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jose Torres, Jorgos Skolias, Greg Osby i wielu innych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania fragmentów ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez..." oraz krótkiej relacji z warsztatów jazzowych dla młodzieży.

 

YAROSH ORGAN TRIO feat. Katarzyna Mirowska

 

 

 

GREG OSBY & TAL COHEN DUO

 

 

 

Warsztaty Jazzowe dla młodzieży

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone