Aniela Mrówka urodziła się w 1947 r. w Cewkowie, gm. Stary Dzików (powiat lubaczowski) i mieszka tam do dziś. Od przeszło 30 lat działa społecznie popularyzując kulturę ludową ziemi lubaczowskiej. W latach 80-tych działając w Kole Gospodyń Wiejskich założyła Zespół Śpiewaczy będący jednocześnie grupą obrzędową, który działa pod Jej kierownictwem do dnia dzisiejszego uatrakcyjniając swoimi występami okolicznościowe uroczystości. W skład zespołu wchodziły osoby dorosłe.
Pani Aniela wspólnie z Zespołem bierze też udział w przeglądach i konkursach folklorystycznych, m. in. reprezentowała nasz region na OFKiŚL w Kazimierzu nad Wisłą oraz Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrdzie, ale przede wszystkim krzewiąc kulturę ludową. Występowała także jako solistka-śpiewaczka w 2013 r. podczas 47. OFKiŚL, gdzie zdobyła II nagrodę, a w 2016 r. wyśpiewała II nagrodę na "Sabałowych Bajaniach" Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Swoją postawą i zamiłowaniem do tradycji folklorystycznych zachęciła młodzież do udziału w zespole śpiewaczym oraz grupie obrzędowej. Obecnie pracuje już z trzecią grupą młodzieży, która sama chce uczyć się od niej tradycji rodzimych swojej miejscowości.
Do tej pory przekazała wiedzę na temat kultury ludowej kilkudziesięciu dziewczynom z Cewkowa, które chętnie prezentowały dziedzictwo swojego regionu zarówno lokalnie, jak i na znacznie szerszym obszarze np. uczestniczyły w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w 2015 r. Baranowie Sandomierskim, gdzie zdobyły II Nagrodę.
W 2012 roku Pani Aniela odznaczona została za swoją działalność Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w podtrzymywaniu, kultywowaniu i upowszechnianiu kultury ludowej.