• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Nagrodzeni na "Sabałowych Bajaniach"

15 sierpnia 2016r.  w Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się 50. Jubileuszowy Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” - Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej.

Na Festiwalu wystąpili nominowani podczas Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, jaki odbył się 15 maja w Kańczudze, reprezentanci naszego regionu: grająca na cymbałach Anna Rydzik z Grodziska Dolnego, śpiewaczka Aniela Mrówka z Cewkowa oraz Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic. Niezmiernie miło jest nam poinformować o ich sukcesach:  Pani Aniela Mrówka zdobyła II miejsce w kategorii śpiew solowy, Ania Rydzik  została również laureatką II miejsca w kategorii instrumentalistów, natomiast Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" otrzymał wyróżnienie.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. „Sabałowe Bajania” sprawiają, że ów niezwykły gawędziarz i muzykant snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on nade wszystko umiłowali ziemię swych przodków. Do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. (źródło: sabalowebajania.pl).

 

 Pani Aniela Mrówka  z Cewkowa w środku  podczas ceremonii rozdania nagród
(zdjęcie Wojciech Kubina - źródło:sabalowebajania.pl)

 

Ania Rydzik z Grodziska Dolnego (zdjęcie Wojciech Kubina - źródło:sabalowebajania.pl)

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone