• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Narodowe czytanie - "Wesele" Wyspiańskiego

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br. Zapraszamy do Centrum Kulturalnego o godz. 15.00.  
Uczestnikami akcji będą: przedstawiciele władz miejskich, przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń społecznych i artystycznych Przemyśla, członkowie kół i klubów zainteresowań CK, Grupa Teatralna "Garderoba" oraz inni zaproszeni goście. W programie również prezentacja filmowej adaptacji "Wesela" w reż. Andrzeja Wajdy. Premiera tego filmu odbyła się 9 stycznia 1973 roku. Był to 17 film tego reżysera, który rozpoczął swoją karierę w 1955 r. Wajda ujął wszystkie najważniejsze części tego genialnego polskiego dramatu opowiadającego o weselu inteligenta – Lucjana Rydla (Daniel Olbrychski) z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną (Ewa Ziętek –Debiut).

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda. (źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP)

 

 

"Wesele jest najbardziej oryginalną sztuką teatralną, jaka została napisana w języku polskim i trudno wprost wyobrazić sobie nasze życie literackie i teatralne bez tego utworu. Łączy on w sobie w jakiś niezwykły sposób opis prawdziwego wesela, którego Wyspiański był świadkiem późną jesienią 1900 roku, z całą problematyką filozoficzną, historiozoficzną i wolnościową, bliską w tym czasie polskiemu społeczeństwu.

Kim jesteście? - pyta autor gości weselnych, a kim byliśmy niegdyś w wolnej i potężnej Polsce poprzednich wieków? Czy potraficie wywalczyć wolność dla siebie i dla przyszłych pokoleń? Czy polska inteligencja i polscy artyści mogą przewodzić chłopskim masom, jedynej wówczas realnej sile społecznej w tym zacofanym cywilizacyjnie i gospodarczo kraju? Wyspiański nie tylko pyta, wydaje również wyrok: Nie jesteście dojrzali do wolności, kręcicie się tylko w zaklętym tańcu stagnacji i marazmu. Taka jest treść ostatniego obrazu, który kończy Wesele.

Oskarżenie Wyspiańskiego było wstrząsem dla współczesnych, a i dziś zdumiewa śmiałością spojrzenia. Ale Wesele stało się też zapowiedzią nowych czasów - w trzynaście lat później wybucha pierwsza wojna światowa, a w roku 1918 Polska wraca na mapę Europy jako wolny kraj, który wywalczyli z bronią w ręku i powołali znów do życia również ci śmieszni, pozornie niedojrzali do odpowiedzialności za siebie i innych goście bronowickiego wesela. Gdyby w Polsce urządzić jakieś generalne przesłuchanie, tylko nieliczni pisarze i artyści mieliby alibi, że nie ukradli niczego z Wesela, tak dalece utwór ten wgryzł się w naszą świadomość narodową.

Po wielu latach od premiery filmu spotkałem w Paryżu mistrza amerykańskiego kina, Elię Kazana. Kiedy powiedziałem swoje nazwisko, zapytał mnie: "Czy to pan zrobił film, który dzieje się w ciągu jednej nocy?" pomyślałem natychmiast, że chodzi o Popiół i diament. Okazało się, że miał na myśli Wesele: "Kto panu napisał taki dobry scenariusz?". Byłem szczęśliwy i dumny z tego, że umiałem nadać sztuce teatralnej tak dalece filmowy kształt i że Elia Kazan poznał się tak dobrze na genialności dramaturgii Stanisława Wyspiańskiego -  powiedział Andrzej Wajda ( żródło: www.wajda.pl)

 

Zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy "Wesela" - zostaną one opieczętowane okolicznościowym stemplem.

 

 Zapraszamy!

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone