Odbyła się 8. edycja Biesiady nad Morawskim Łęgiem

W niedzielne popołudnie, 26.09.2021 r. odbyła się 8. edycja kulinarnego konkursu, pn. Biesiada nad Morawskim Łęgiem – prezentacja tradycji kulinarnych Podkarpacia.

Do konkursu przystąpiło 8 grup z terenu województwa Podkarpackiego, a tematem konkursowym były tradycyjne potrawy regionalne przyrządzone z jesiennych owoców, tj. śliwki, jabłka i gruszki oraz ulubiona potrawa mojej babci. Oprócz potrawy należało zaprezentować autentyczny przedmiot używany w dawnym gospodarstwie domowym.

Trójosobowa komisja, w skład której wchodziły panie: Krystyna Trojanowska folklorysta, Joanna Łacińska szef kuchni, Halina Paszkowska plastyk, oceniała tradycyjne potrawy  pod względem smakowym i estetycznym, w tym zgodność potraw konkursowych z tradycyjną kuchnią regionalną, smak potrawy, ogólny wyraz stoiska, a także autentyzm dawniej używanych przedmiotów.

Kiedy komisja smakowała i oceniała przygotowane potrawy, można było posłuchać ciekawych opowieści na temat dawnych przepisów, zwyczajów oraz użyteczności przedmiotów używanych w dawnych czasach w trakcie rozmów prowadzonych z paniami z KGW i Stowarzyszeń.

W czasie trwania imprezy odbył się Kiermasz produktów "Z domowej spiżarni". Można było zakupić soki, kompoty, konfitury, przetwory warzywne, a także próbować regionalnych smakołyków przygotowanych na Biesiadę.

Po części konkursowej muzycznie zaprezentowały się Zespół Pieśni Ludowej "Biesiada" z Tuczemp, Kapela Ludowa "Bachórzanie" z Bachórza oraz zespół gospodarzy, Morawianki z Morawska.

Organizatorami imprezy byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Wójt Gminy Jarosław.

Współorganizatorem było Stowarzyszenie "Razem w Przyszłość" w Morawsku.

W konkursie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia.

Patronat medialny sprawowali: Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski oraz Życie Podkarpackie.

Protokół

z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego w ramach
„VIII Biesiady nad Morawskim Łęgiem – Prezentacji Tradycji Kulinarnych Podkarpacia”
w dniu 26 września 2021 roku w Morawsku.

Komisja w składzie:
- Joanna Łacińska – szef kuchni
- Halina Paszkowska – plastyk
- Krystyna Trojanowska – folklorysta

stwierdza, że w konkursie uczestniczyło 8 zespołów. Zaprezentowano potrawy z jesiennych owoców – zupy, ciasta, przetwory, które urzekły różnorodnością smaków, wyglądem, sposobem prezentacji. Ciekawą propozycją okazała się kategoria konkursowa „Ulubiona tradycyjna potrawa mojej Babci...”, pozwalająca zaprezentować oryginalne danie.

Stwierdza się staranne przygotowanie stoisk i dbałość o ubiór adekwatny do charakteru imprezy.

Komisja oceniła prezentacje według kryteriów regulaminowych i przyznała:

Dwa I miejsca wraz z nagrodą pieniężną oraz nagrody rzeczowe dla:
- Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” w Morawsku
- Stowarzyszenia Seniorów „Tradycja i Nowoczesność” Gminy Orły

II miejsce wraz z nagrodą pieniężną nagrodą rzeczową dla:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego

Ponadto przyznano pięć wyróżnień wraz z nagrodą pieniężną oraz nagrody rzeczowe dla:
- Stowarzyszenia „Kobiety Razem” w Sobiecinie
- Koła Gospodyń Wiejskich w Koniaczowie
- Koła Gospodyń Wiejskich  w Wietlinie
- Koła Gospodyń Wiejskich w Zgodzie
- Stowarzyszenia „Nad Sanem” w Kostkowie

Wszystkie pieniężne nagrody i wyróżnienia ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Nagrody rzeczowe ufundował Wójt Gminy Jarosław.

Ponadto komisja stwierdza, że tego typu impreza, tj. konkurs na tradycyjne potrawy regionalne pt. „Biesiada nad Morawskim Łęgiem” związana jest z kultywowaniem bogactwa kulturowego naszego regionu – naszej Małej Ojczyzny. To prezentacje potraw, wypieków, przetworów wykonywanych w sposób tradycyjny z naturalnych surowców i według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenia, jak również przedmiotów używanych w dawnym gospodarstwie domowym. Powinna więc być kontynuowana w przyszłości, wykazując troskę
o zachowanie dziedzictwa kulinarnego dla potomnych.

Organizatorom i uczestnikom życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów w podejmowaniu kolejnych działań tego typu.

Obejrzyj fotorelację