Przystanek Poezja - Wieczór autorski Marii Gibały

Maria Gibała – jest Przemyślanką. Na co dzień  jest pracownikiem wydziału obróbki powierzchniowej na linii malującej w zakładzie elektromechaniki.

Działa w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Przemyślu. Od grudnia 2013r aż do chwili obecnej, jest jego wiceprezesem, równocześnie przewodniczy klubowej Radzie Artystycznej. Jej pasją jest fotografia i poezja. Zorganizowała trzy indywidualne wystawy „Chasydzi-Bejt Olam-Dom wieczności”, „Zachwyt-Zauroczenie” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu oraz „Ocalić od zapomnienia” w Galerii Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK i w sali Towarzystwa Muzycznego pod patronatem RSTK. Swoje prace prezentowała również podczas Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Ma w swoim dorobku wiele wieczorów poezji oraz multimedialnych pokazów fotograficzno – poetyckich.  Jej fotografie znalazły się w tomiku poezji Mateusza Pieniążka „Koniec zachodu i 7 wierszy
o kotach”.

Od marca 2011 r. redaguje rubrykę „Przystań Poetycka" w miesięczniku „Nasz Przemyśl", której jest pomysłodawczynią. Od kilku lat bierze udział w Dorocznych Spotkaniach Poetów organizowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Jej wiersze ukazały się w tomikach Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń Kobylniki – Kruszwica, piśmie społeczno – kulturalnym „Własnym Głosem" wydawanym przez Radę Krajową RSTK, Naszym Przemyślu, kwartalniku „Głos znad Sanu", „Dzienniku Polskim" – Wierszowisku redagowanym przez poetę Józefa Barana, Krytyce Literackiej – 2015 pod redakcją Tomasza Marka Sobieraja (wyd. internetowe - grudzień 2014 r., wyd. drukiem – 2015 r.), pokonkursowym tomiku „Moja rodzina. Mój dom” VII Mazowieckiego Konkursu Literackiego (2013 r.), „Miłość, która zachwyca” IV Międzynarodowego Konkursu Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa św. Macieja Apostoła (2014 r.), w Antologii Poezji Ekologicznej „Święta geometria” – Barcin 2014, oraz w almanachach wydawanych przez RSTK. Swoje wiersze czytała w tarnobrzeskim Radiu Leliwa. Wydała tomik poezji „Klimaty” (2013 r.). W swoim dorobku ma nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich i fotograficznych (Jarosław – 2010 r., Świdnik – 2012 r., 2013 r., 2014 r., 2015 r., Przasnysz - 2013 r.).

Z okazji jubileuszu 25-lecia RSTK w Przemyślu (2011r.) otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej za działalność artystyczną
oraz wkład w upowszechnianie amatorskiej twórczości kulturalnej. Marzy o wydaniu tomiku poezji z własnymi fotografiami.

W swojej pasji łączy obraz-fotografię, słowo-wiersze i dźwięk-muzykę twierdząc, że te formy doskonale się uzupełniają. Piękno dostrzega w otaczającym świecie, zachwyca się i  wydobywa je. Zatrzymuje ulotne chwile pragnąc pokazać, że wszystko jest niepowtarzalne i w swej prostocie niezwykłe. O sobie mówi „Poezja i fotografia jest moim sposobem na życie i swoistym rodzajem terapii na różnorodność jego klimatów.”

Marzy o następnych wystawach i własnym tomiku poezji ze swoimi fotografiami.