• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki” w Pawłosiowie

Jak co roku, listę wydarzeń organizowanych przez Centrum Kulturalne otworzył 13 stycznia 2019 r. Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki” w Pawłosiowie. Tegoroczny przegląd był wyjątkowy, ponieważ była to już 20. jubileuszowa edycja! Oprócz CK organizatorami przeglądu byli także: Wójt Gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie.

Przegląd tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pawłosiowie, pod przewodnictwem ks. Jana Jagustyna – jednego z twórców Przeglądu. Do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – zaprezentowało się aż 19 zespołów, z tego też względu Przegląd odbył się wyjątkowo w Zespole Szkół w Pawłosiowie, a nie jak dotychczas w Kościele Parafialnym.

Jak podkreślali jurorzy, poziom tegorocznego Przeglądu był bardzo wyrównany, zespoły i grupy sięgały po bardzo zróżnicowany, regionalny i tradycyjny repertuar. Pojawiły się m.in. pastorałki, kolędy apokryficzne, czy kolędy świeckie.

Po zakończeniu prezentacji konkursowych w oczekiwaniu na werdykt jury, które w tym roku obradowało w składzie: Jolanta Danak-Gajda, Katarzyna Ignas oraz Bartosz Gałązka, uczestnicy zgromadzeni na wielkiej sali wciąż ochoczo wspólnie kolędowali w towarzystwie Kapeli Ludowej „Swojaki” z Pawłosiowa i Zespołu Śpiewaczego „Pawłosiowianie”. Przegląd zakończyło odczytanie werdyktu, wręczenie nagród oraz wiele ciepłych, jubileuszowych podziękowań. Między innymi wręczono pamiątkowe statuetki inicjatorom przeglądu: Krystynie Trojanowskiej, ks. dziekanowi Janowi Jagustynowi - proboszczowi pawłosiowskiej parafii  oraz Starostwu Powiatowemu w Jarosławiu, które od pierwszej edycji sprawuje patronat honorowy nad przeglądem. Podziękowanie odebrał Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan.

Zwycięzcy Przeglądu – Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa oprócz zdobytych nagród dodatkowo został zaproszony do udziału w IV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej, jaki odbędzie się 26 stycznia 2019 r.

Poniżej pełny protokół z werdyktem jury.

 

Katarzyna Medelczyk-Szkółka

 

 

Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa, fot. Katarzyna Medelczyk-Szkółka

 

Zobacz więcej zdjęć

 

Obejrzyj relację TwojaTV

 

 

Protokół
z posiedzenia Jury XX Jubileuszowego Regionalnego Przeglądu
Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki”, Pawłosiów 13 stycznia 2019 r.

 

W dniu 13 stycznia 2019 roku odbył się XX Jubileuszowy Przegląd Kolęd i Pastorałek Pogranicza Nadsańskiego w wykonaniu Grup Śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Fundatorami nagród XX Przeglądu są: Wójt Gminy Pawłosiów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz Rada Sołecka Wsi Pawłosiów.

 

Jury w składzie:

Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog

Katarzyna Ignas – etnograf

Bartosz Gałązka – folklorysta

 

po obejrzeniu i wysłuchaniu 19-stu prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Ze względu na bardzo wysoki i wyrównany poziom, komisja postanowiła nie przyznawać Nagrody Grand Prix.

 

I nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu dla Zespołu Śpiewaczego „Stokrotki” z Cewkowa.

 

II nagroda w ufundowana przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu dla Zespołu Śpiewaczego z Pawłosiowa.

 

Dwie III nagrody otrzymują:

- ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu dla Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski.

- ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu dla Zespołu Śpiewaczego „Studzieńczanki” ze Studziana.

 

Sześć wyróżnień I stopnia dla:

- Zespołu Śpiewaczego przy KGW Ujezna – za przypomnienie dawnych kolęd kościelnych dziś nie śpiewanych, 
   ufundowane przez Wójta Gminy Pawłosiów,

- Zespołu Śpiewaczego „Cantus” z Gorliczyny –  za gorliczyńską tradycyjną kolędę dla dziewcząt i cenną kantyczkową kolędę „Weselcie się ludzie”
  ufundowane przez Wójta Gminy Pawłosiów,

- Zespołu Śpiewaczego „Krasiczanki” z Krasiczyna – za autentyczny repertuar z Krasiczyna (kolęda apokryficzna i gospodarska),
  ufundowane przez Sołtysa Wsi Pawłosiów,

 

- Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki – za autentyczną miejscową melodię kolędy „My też pastuszkowie”,
  ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

 

- Zespołu Śpiewaczego „Wyszatyczanie” z Wyszatyc – za miejscowy wariant kolędy o cudzie w Kanie Galilejskiej,
  ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

 

- Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki – za lokalny kompletny wariant kolędy „Z tamtej strony dwora”,
  ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

 

Dziewięć wyróżnień II stopnia otrzymują:

- Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie”
   za dobór kolęd patriotycznych,
  ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

 

- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za emocjonalną narrację kolędy „Najświętsza Panienka gdy porodzić miała”, 
  ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

 

- Zespół Śpiewaczy „Gacanki” z Gaci  za staranne wykonanie kolędy kantyczkowej i gackie śpiewano-mówione życzenia noworoczne, ufundowane przez Centrum Kulturalne
  w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie,

 

- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa za kolędy kantyczkowe,
   ufundowane przez Wójta Gminy Pawłosiów,

 

- Zespół Śpiewaczy „Biesiada” z Tuczemp za wierne oddanie stylu wykonawczego „Ach witajże pożądana Perło droga”,
   ufundowane przez Wójta Gminy Pawłosiów,

 

- Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa – za kolędę o patriotycznej wymowie,
  ufundowane przez Wójta Gminy Pawłosiów,

 

- Zespół Śpiewaczy z Kisielowa – za staranne wykonanie kolęd kantyczkowych,
  ufundowane przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie,

 

- Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy – za kolędę patriotyczną w miejscowej szacie muzycznej,
  ufundowane przez Parafie Rzymskokatolicką w Pawłosiowie.

 

Komisja gratuluje wszystkim uczestnikom przeglądu zdobytych nagród i wyróżnień. Podkreślamy bardzo wysoki poziom, co znalazło wyraz w niełatwym werdykcie. Cieszymy się, że zespoły sięgają chętnie i coraz częściej do repertuaru miejscowego, lokalnego, zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i o melodie, to znaczy, że zespoły biorą pod uwagę zalecenia komisji z ubiegłorocznych przeglądów.

Apelujemy, aby nie przekraczać czasu prezentacji, dobrze opanować tekst i śpiewać starannie, wyraźnie artykułować słowa, ale z zachowaniem gwary i regionalnego stylu śpiewania.

                                  

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone