Reprezentaci regionu na festiwalu w Kazimierzu

Odbywający się od 1968 r. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to najbardziej prestiżowa impreza folklorystyczna w kraju. Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 21 do 24 czerwca, nasz region będą reprezentować: Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic, Antonia i Marcelina Osikowskie z mistrzem Lucyną Skawiną oraz soliści: Danuta Nieckarz ze Starego Dzikowa i cymbalista Michał Rydzik z Grodziska Dolnego.

Celem Festiwalu jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie. Festiwal ma charakter konkursu.

W konkursie biorą udział:
– kapele ludowe, których skład i repertuar winien być zgodny z tradycyjnymi wzorami danego regionu; bez udziału solistów-śpiewaków,
– soliści-instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia (z wyłączeniem akordeonu), różnego rodzaju fujarki, piszczałki, inne instrumenty i narzędzia muzyczne,
– soliści-śpiewacy bez równoczesnego towarzyszenia instrumentalnego,
– zespoły śpiewacze bez towarzyszenia instrumentalnego.

Reprezentanci naszego regionu zostali wytypowani podczas Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Kańczudze organizowanego przez tamtejszy Ośrodek Kultury Miasta i Gminy oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Program Festiwalu: http://www.wok.lublin.pl/index.php?item=festiwal-kapel-i-spiewakow-ludowych

Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej

Zespół Śpiewaczy "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic