Reprezentanci naszego regionu w Bukowinie Tatrzańskiej

Od 11 do 15 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 52. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”. Nasz region będą reprezentować: śpiewaczki Martyna Niemiec i Anna Wnęk z Mistrzynią Zofią Sokół z Gniewczyny Trynieckiej, cymbalistka Anna Rydzik z Mistrzem Michałem Rydzikiem z Grodziska, skrzypek Stanisław Porębny z Tryńczy oraz śpiewaczka Zofia Sokół z Gniewczyny Trynieckiej.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego, rodowity bukowianin. Początkowo był to tylko konkurs gawędziarzy. W miarę upływu lat „Sabałowe Bajania” rozrastały się zasięgiem i programowo. W roku 1969 do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 r. konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 konkurs śpiewu pytacy i mowy starosty weselnego.

Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

Konkursom towarzyszy cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”.

Reprezentanci naszego regionu zostali wytypowani podczas Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Kańczudze organizowanego przez tamtejszy Ośrodek Kultury Miasta i Gminy oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Program Festiwalu: http://sabalowebajania.pl/sabalowe-bajania/program/

Martyna Niemiec i Anna Wnęk z Mistrzynią Zofią Sokół z Gniewczyny Trynieckiej