W niedzielę, 15 lipca w Tryńczy po raz kolejny odbyły się Spotkania Biesiadne, czyli XII Regionalny Przegląd Piosenki Biesiadnej i Gawędy zorganizowany przez Trynieckie Centrum Kultury oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu, patronat honorowy nad imprezą objął wójt Gminy Tryńcza.
Spotkanie miało charakter konkursowy, w którym zaprezentowało się 15 zespołów oraz 2 gawędziarzy. Występy były oceniane przez jury, a celem imprezy była prezentacja zespołów, popularyzacja muzyki i piosenki biesiadnej oraz gawędziarstwa. Pomimo niesprzyjającej pogody przegląd po raz kolejny spełnił swoją rolę – zespoły wykazały dobre przygotowanie i znakomicie zaprezentowały się na scenie. Całość spotkania poprowadziła miłośniczka kultury ludowej Bronisława Bajor, która również zachęcała publiczność do wspólnej dobrej zabawy (jakże skutecznie!), a że istotą piosenek biesiadnych jest ich prostota i melodyjność - sprzyjało to integracji środowiska artystycznego i tworzyło dobrą atmosferę przeglądu.
Oprócz wysłuchania dobrej muzyki można było kosztować swojskiego jadła od KGW Gminy Tryńcza oraz podziwiać rękodzieła tamtejszych twórców. Po części konkursowej wystąpiły zespoły, które były zwycięzcami ubiegłorocznego Przeglądu: Kapela Biesiadna z Gniewczyny Łańcuckiej i Śpiewające Zośki z Gniewczyny Łańcuckiej. Całość imprezy zwieńczyła zabawa taneczna. Szczegółowe informacje dotyczące wyniku konkursu zamieszczamy poniżej.
Zespół "Jagiellanie" z Jagiełły zwycięzcy tegorocznej edycji Przeglądu, fot. Beata Nowakowska-Dzwonnik
Protokół
z posiedzenia Komisji oceniającej uczestników „Spotkań Biesiadnych”
XII Regionalnego Przeglądu Piosenki Biesiadnej i Gawędy,
Tryńcza 15 lipca 2018 r.
Komisja w składzie:
-Maria Kus – muzyk,
-Dorota Gunia – muzyk,
-Stanisław Baryła – muzyk ,
po wysłuchaniu i obejrzeniu 17 prezentacji konkursowych, kierując się zapisem regulaminu postanowiła przyznać następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:
Zespoły wokalno – instrumentalne:
- I Miejsce otrzymuje Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły,
- dwa równorzędne II Miejsca otrzymują:
Zespół „Ala Babki Ala Dziadki” z Kańczugi
Zespół Piosenki Biesiadnej „Wierzbianie” z Wierzbnej,
- dwa równorzędne III Miejsca otrzymują:
Zespół Folklorystyczny „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa
Zespół „Woliczanki” z Wolicy.
Zespoły wokalne:
- I Miejsce otrzymuje Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna,
- drugiego Miejsca nie przyznano,
- dwa równorzędne III Miejsca otrzymują:
Zespół z Rożniatowa
Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa.
Gawęda:
-dwa równorzędne wyróżnienia otrzymują:
Janina Dyrda z Pigan
Danuta Czepiel z Kańczugi.
Komisja pragnie podziękować wszystkim wykonawcom za przygotowanie do konkursu, dostrzega także zróżnicowany poziom tegorocznych prezentacji. Doceniamy również starannie dobrane kostiumy sceniczne
i repertuar biesiadny.
Prosimy w przyszłości o właściwy dobór tonacji wykonywanych utworów, zaś akordeonistów, aby wykorzystali instrument do akompaniamentu, a nie do grania melodii podstawowej.
Dziękujemy organizatorom i gratulujemy udanej imprezy.
Podpisy komisji.