• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

ŚWIETO POETÓW w CK - relacja z wydarzenia

Do Przemyśla ponownie zawitali Poeci i Poetki  z niemalże całego województwa podkarpackiego aby uczestniczyć w kolejnym Dorocznym Spotkaniu Poetów.  Ta piękna tradycja corocznych spotkań poetyckich trwa już 28 lat, a swój udział do tegorocznej edycji zgłosiło 87 Poetów. 27 października w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu gościliśmy zarówno stałych bywalców jak i kilkanaście osób, które były tu po raz pierwszy. Zauroczeni atmosferą i niesamowitym klimatem tej imprezy wszyscy obiecali, że powrócą w przyszłym roku. Zdaniem wielu dodatkowym atutem  tego wydarzenia jest to,  iż pozbawione jest ono rywalizacji, każdy niezależnie od swojego dorobku literackiego, może tu zaistnieć.

Podczas spotkania poeci zaprezentowali swoje wiersze zamieszczone w specjalnie wydanym, na te okazję, przez Centrum Kulturalne almanachu poetyckim. Wielu Poetów przywiozło także swoje własne tomiki wierszy, którymi chętnie dzielili się z innymi.

Niezwykle miłym akcentem Spotkania było wystąpienie, pani dr Bernardyny Banaś, nauczycielki języka polskiego w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych  w Przemyślu, miłośniczki poezji , osoby o niezwykłej poetyckiej wrażliwości, dotyczące refleksji nad zbiorem wierszy zamieszczonych w tegorocznym almanachu poetyckim.

dr Bernardyna Banaś, fot. Agata Hemon

 

Poniżej zamieszczamy fragmenty jej bardzo ważnej wypowiedzi, stanowiącej jednocześnie recenzję tego wydawnictwa:

            "Serdecznie gratuluję każdemu, kto wziął udział w 28. Dorocznym Spotkaniu Poetów i zamieścił swój wiersz w okolicznościowym almanachu poetyckim. Niewątpliwie zbiór ten zapewni, choćby na krótki czas funkcjonowanie w świadomości społecznej tym, którzy goszczą na jego kartach. Być może dla niektórych będzie namiastką sukcesu, innym przyniesie rozpoznawalność, czy też popularność. Ponadto, oprócz osobistej satysfakcji pozostawi w sercu oraz pamięci czytających okruch życia i - przede wszystkim - stan uczuć piszącego. Dlatego należy podkreślić wagę tego wydarzenia, jego organizację i działalność osób z nim związanych, promujących poezję i twórców, a niewątpliwie jest to promocja efektywna i efektowna. Jestem przekonana, że zbiór ten jest potwierdzeniem niejednego talentu literackiego i jest to bardzo budujące, że tak wiele utalentowanych literacko osób wywodzi się z naszego regionu, czy też jest z nim związanych. Niezależnie od oceny wartości artystycznej almanachu, warto wskazać, że 28. Doroczne Spotkanie Poetów, dzięki swej książkowej formie realizuje pielęgnowane od lat przez Centrum Kulturalne przesłanie, że stałe i systematyczne uczestniczenie w tworzeniu trwałych wartości zapisanych w strofach poetyckich jest wizytówką pracy nie tylko piszących, ale i tych, którzy dbają o poziom artystyczny i promocję poezji.

Nie sposób analizować i wartościować poszczególne utwory zapełniające kolejne stronice almanachu. Przeczytałam je z dużym zainteresowaniem. Każdy z nich prezentuje zgoła inny poziom artystyczny i odmienną bardzo osobistą wrażliwość autorską. Wiersze podejmują szeroki wachlarz tematów, zapewne dostosowany do sposobu, w jaki każdy twórca widzi swój własny wymiar poezji. Teksty zapraszają w podróż po świecie wyobraźni, jesteśmy świadkami, w jak wyrazisty sposób każdy autor konstatuje uczucia i osobiste refleksje. Twórcy prezentują poglądy obyczajowe, pochwałę życia. Ukazują ludzką tęsknotę za pięknem, dobrem, prawdą, miłością, szczęściem, marzeniami. Są też urokliwe w swej prostocie nawiązania do wiejskich tradycji, zwyczajów i obrzędów. Odnajdujemy literackie obrazowania domu, bliskich, dzieciństwa. Poetycko została utrwalona przestrzeń miejska, refleksje egzystencjalne, czy metafizyczne. Poetom zatem nieobce jest i profanum, i sacrum. Wypowiedzi poetyckie są niejednokrotnie zdystansowane lub akcentowane ironią. Zdarzają się też strofy skrzące humorem. Autorzy stosują różne dominanty artystyczne oraz konwencje literackie, odwołują się do kontekstu kulturowego. Zwraca uwagę funkcjonalne operowanie podstawowymi pojęciami z zakresu poetyki i budowy języka. Bogactwo środków artystycznych, magia słowa i operowanie jego pięknem to dodatkowy atut wierszy zamieszczonych w zbiorze.

            Starałam się dociec, mówiąc słowami noblistki, dlaczego niektórzy lubią poezję, skąd bierze się potrzeba obcowania z poezją i chęć jej tworzenia. Próbowałam odnaleźć do niej klucz. Poeci bardzo często podkreślają ten pierwszy impuls własnej twórczości poetyckiej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w życiu każdego człowieka, zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, następuje moment, kiedy spostrzega, że istnieją dwa światy: zewnętrzny świat realny i wewnętrzny świat jego marzeń, przeżyć, myśli i wyobraźni. Ten świat wewnętrzny, zależy wyłącznie od człowieka, jest zawsze w jakimś sensie kompensacją w stosunku do świata zewnętrznego, od którego człowiek jest zależny i przez to ograniczony w swoich intencjonalnych możliwościach. I w ten sposób rodzi się potrzeba poezji i zrozumienia dla jej fenomenu: czyli uzewnętrzniania wnętrza. W zasadzie natura wyposażyła każdego człowieka w wyobraźnię, lecz nie każdy potrafi to wykorzystać, a poeta doskonale wykorzystuje tę fascynację i opisuje to, czego inni nie widzą”.

           

W programie imprezy znalazł się także akcent muzyczny występ wspaniałego duetu: wiolonczelistki i wokalistki Małgorzaty Glesman i multiinstrumentalisty, wokalisty, kompozytora i twórcy przedstawień muzycznych Michała Lichoty. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka pięknych autorskich kompozycji Michała opracowanych i wybranych specjalnie na to Spotkanie, m.in. do słów obecnych na spotkaniu poetek, Marii Żemełko z Przemyśla i Józefy Kornagi z Lubaczowa. Ten poetycko-muzyczny występ dostarczyła słuchaczom niezapominanych wrażeń, uzupełniając i dopełniając słowo mówione, królujące podczas tego Spotkania.

Małgorzata Glesman i Michał Lichota, fot. Katarzyna Medelczyk-Szkółka

 

Całość dopełniła filmowa prezentacja jesiennych krajobrazów, na którą złożyły się m.in. fotografie przemyskiej poetki Ewy Nuckowskiej-Semko. Wydarzenie przygotowała i poprowadziła  niżej podpisana Jolanta Nowak - pracownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK w Przemyślu.

Uczestnicy 28. Dorocznego Spotkania Poetów, fot. Agata Hemon

Więcej zdjęć zobaczysz TUTAJ>>>>

Tekst: Jolanta Nowak

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone