Tradycyjne kolędowanie w Pawłosiowie po raz siedemnasty

Jest takie miejsce na mapie regionu, które co roku w jedną styczniową niedzielę staje się niewątpliwie stolicą polskich kolęd i pastorałek na Podkarpaciu. Miejscem tym jest Pawłosiów, miejscowość położona w powiecie jarosławskim. Właśnie tam, w Kościele Parafialnym 17 stycznia 2016 roku po raz siedemnasty odbył się Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych Kolędy i Pastorałki. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz gospodarz miejsca Przeglądu – Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie.

Tym razem w przeglądzie wystąpiło piętnaście zespołów działających na terenie tzw. Pogranicza Nadsańskiego, a więc w powiatach przemyskim, jarosławskim, przeworskim i lubaczowskim. Jednym z głównych celów, jakie przyświecają organizatorom przeglądu jest wspieranie, promowanie i kultywowanie tradycji kolędniczych naszego regionu - zespoły, które wystąpiły w niedzielnym przeglądzie wzięły sobie to głęboko do serca. Nawiązanie do tradycji przejawiło się już na pierwszy rzut oka w regionalnych strojach ludowych w jakich zespoły się prezentowały. Zdecydowana większość grup śpiewała a capella, a jeśli występowi towarzyszyły instrumenty muzyczne, to sięgano po te tradycyjne jak klarnet czy kontrabas. Przede wszystkim jednak tradycja przejawiała się w tytułowych kolędach i pastorałkach. Dla wielu uszu zgromadzonych w pawłosiowskim kościele usłyszane kolędy i pastorałki były często w ogóle nieznane. Dlaczego? Otóż grupy sięgały po kolędy i pastorałki niepopularne wykonywane w ich rodzinnych miejscowościach i tam zakorzenione. Dzięki temu usłyszeć można było pastorałki, kolędy apokryficzne, kolędy świeckie tj. dla gospodarza, gospodyni, młodych dziewczyn. To zróżnicowanie tematyczne  jako wielki atut podkreślało profesjonalne jury: Jolanta Danak-Gajda, Katarzyna Ignas oraz Jerzy Dynia.

Po zakończeniu przesłuchań, uczestnicy przeglądu, zgromadzeni w pawłosiowskiej świetlicy, w oczekiwaniu na ogłoszenie werdyktu rozpoczęli wspólne kolędowanie, tym razem już pozbawione żyłki rywalizacji. Wspólny śpiew kontynuowano także po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród ufundowanych przez organizatorów Przeglądu oraz Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.

Katarzyna Medelczyk

Protokół

z posiedzenia jury XVII  Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych

„Kolędy i Pastorałki”, Pawłosiów 17 stycznia 2016 r.

Jury w składzie:
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog,
Katarzyna Ignas – etnograf,
Jerzy Dynia - muzyk, folklorysta

po obejrzeniu i wysłuchaniu 15-tu prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix – Zespołowi „Wierzbianie” z Wierzbnej – (nagrodę w wysokości 750 złotych ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu)

Trzy równorzędne pierwsze nagrody w wysokości po 600 zł każda:
- Zespołowi Śpiewaczemu „Grzęszczanie” z Grzęski (nagrodę ufundował Wójt Gminy Pawłosiów - 300 zł i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie - 300 zł),
- Grupie Śpiewaczej „Krasiczanki” z Krasiczyna, (nagrodę ufundował Wójt Gminy Pawłosiów),
- Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej (nagrodę ufundował Wójt Gminy Pawłosiów).

Trzy równorzędne drugie nagrody w wysokości po 450 zł każda ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” z Dzikowa Starego,
- Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa,
- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny.

Trzy równorzędne trzecie nagrody w wysokości po 300 zł każda ufundowane przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy z Maćkówki,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa,
- Zespół „Niespodzianka i Kresy” z gm. Lubaczów.

Jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia w wysokości po 200 zł każde dla:
- Zespołu KGW z Ułazowa (ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie),
- Zespołu Śpiewaczego „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic (ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu),
- Zespołu Śpiewaczego „Gacanki” z Gaci Przeworskiej (ufundowane przez Sołtysa wsi Pawłosiów),
- Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki (ufundowało Centrum Kulturalne w Przemyślu).

Wyróżnienie drugiego stopnia otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Woliczanki” z Wolicy  w wysokości 100 złotych ufundowane przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie.

Wszystkie grupy otrzymują pamiątkowe statuetki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.

Komisja z uznaniem stwierdza wysoki, wyrównany poziom tegorocznych prezentacji. Dzięki hojności fundatorów nagród, każdy zespół biorący udział  w przeglądzie otrzymuje nagrodę lub wyróżnienie.

Na uwagę zasługuje fakt zróżnicowania repertuaru: zaprezentowane zostały tradycyjne kolędy i pastorałki, w tym: kolęda na święto Trzech Króli („Dziś do Betlejem jadą królowie”), wielozwrotkowe kolędy dla gospodarza („A czyjaż to rola”, „Tam na onej górze”), kolędy dla dziewczyny („U tej Marysi pod okieneńkiem”, „Jak pojedziesz Jasiu”), kolędy apokryficzne („Stała się nam nowina”, „Z tamtej strony dwora”). Doceniamy staranny dobór tekstów, śpiew gwarą, archaiczny sposób śpiewania (zaśpiew), jak również emocjonalne wykonanie prezentowanego repertuaru. Dziękujemy za prezentacje pełnych strojów regionalnych oraz rekwizytu w postaci gwiazdy kolędniczej.

W następnych edycjach, apelujemy by nie prezentować repertuaru popularnego, a także współczesnego, lecz sięgać do najstarszych warstw folkloru z regionu słynącego z bogatych tradycji kolędniczych i obrzędowych. Przypominamy o drugim punkcie regulaminu, mówiącym że zespoły powinny występować w strojach regionalnych!

Dziękujemy Fundatorom Nagród i Organizatorom Przeglądu za kontynuacje tej wartościowej i potrzebnej imprezy.

Obejrzyj relację TwojaTV

Zobacz fotorelację: