Podczas Biesiady odbył się konkurs kulinarny. Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia i Zespoły zaprezentowały tradycyjne potrawy wiejskie z twarogu i sezonowych owoców: polewki serowe, gomółki serowe, pierogi z serem i ciasta owocowe drożdżowe, ucierane, kruche. Poza potrawami konkursowymi gospodynie przygotowały wiele smakowitych i pięknie wyglądających potraw, które każdy z przybyłych mógł spróbować. W czasie konkursu Panie omawiały poszczególne potrawy i zdradzały liczne kuchenne tajemnice. Wystawiający zaprezentowali także przedmioty używane w dawnej kuchni i gospodarstwie domowym oraz przybliżyli kontekst ich wykorzystania, które niekiedy budziło podziw i zdziwienie u zgromadzonej publiczności. Stoły uginały się pod ciężarem smakowitego jedzenia, zachwycały niesamowitym wyglądem i wystrojem. Przybyli mogli także zakupić produkty z domowej spiżarni: naturalne soki, kompoty, konfitury, kiszone i marynowane warzywa.
Podczas Biesiady odbyła się prezentacja inscenizowanych piosenek o tematyce kulinarnej. Zabawne i żartobliwe scenki wspaniale rozbawiły liczną publiczność.
W czasie obrad jury czas zgromadzonym umilały przybyłe gościnnie: Zespół pieśni Ludowej „Biesiada z Tuczemp” i Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci.
Spośród dziesięciu stoisk na których Gospodynie przygotowały potrawy do konkursu kulinarnego jury w składzie: Krystyna Trojanowska, Krzysztof Zieliński, Rafał Kureczka przyznało pierwsze miejsce Stowarzyszeniu „Kobiety razem w Sobiecinie”. Drugą nagrodę otrzymało Stowarzyszenie „Razem w przyszłość w Morawsku”, zaś trzecie miejsce przypadło Stowarzyszeniu „Kobiety dla Makowiska” i Zespołowi „Piganeczki” z Pigan. Ponadto komisja konkursowa przyznała 6 wyróżnień. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia Pani Krystyna Trojanowska - członek jury podkreśliła ogromną rolę jaką odgrywają tego rodzaju przeglądy, konkursy w propagowaniu i przypominaniu dawnych ludowych kulinarnych tradycji. Ponadto zauważyła że potrawy te wykonywane są ze zdrowych, naturalnych, nieprzetworzonych składników od wielu pokoleń wykorzystywanych w kuchni polskiej.
W przeglądzie piosenki inscenizowanej jury w składzie: Dorota Gunia i Rafał Kureczka przyznało jedną nagrodę a otrzymał ją Zespół „Piganeczki” z Pigan. Na zakończenie organizatorzy zaprosili zgromadzonych do udziału w przyszłorocznej edycji Biesiady nad Morawskim Łęgiem, tematem przewodnim będą zupy owocowe oraz pasztety.
Organizatorzy imprezy: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Jarosław Roman Kałamarz oraz współorganizator: Stowarzyszenie „Razem w przyszłość w Morawsku”.
Bernadetta Paczkowska
Centrum Kulturalne w Przemyślu