Blisko 100 osobowa grupa przyjaciół, znajomych i mieszkańców Przemyśla przybyła 28 lutego br. do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na wieczór autorski przemyślanki Haliny Pusio, organizowany w ramach „Przystanku Poezja”, połączony z finisażem wystawy zatytułowanej „Sercem malowane", która czynna była przez cały luty w Galerii 12.
Poezja i malarstwo to dwie największe życiowe pasje Haliny Pusio. Artystka maluje odkąd pamięta, cały czas doskonaląc swój warsztat. Początkowo korzystała z podręczników, żeby rozszerzyć wachlarz technik malarskich, dzisiaj cennych rad udziela jej Halina Paszkowska, prowadząca Warsztaty plastyczne dla dorosłych w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Bardzo ceni sobie plenery organizowane w ramach tych zajęć. Od kilku lat bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej, w 2016 r. otrzymała wyróżnienie. Prace swoje prezentowała na zbiorowych wystawach organizowanych w naszym regionie.
„Sercem malowane” to jej pierwsza indywidualna wystawa, na której zwiedzający Galerię 12 mogli zobaczyć jej najnowsze dzieła. Podczas uroczystego zakończenia ekspozycji Autorka otrzymała wiele ciepłych słów od organizatorów oraz przybyłych licznie gości.
Finisaż wystawy, zdj. Bernadetta Janduła
Malarstwo to nie jedyne działania twórcze Haliny Pusio, poezja to jej druga pasja. Jako poetka zadebiutowała w 2014 r. tomikiem poezji „Jezus czeka”. W 2016 r. jej jedenaście wierszy znalazło się w antologii „Peron literacki” Wydawnictwa KryWaj z Koszalina natomiast siedem utworów w lubelskim almanachu poezji religijnej „A duch wieje kędy chce...”. W 2017 r. ukazał się jej drugi tomik pt. „Na fali błękitu w ramionach purpury”. Jej wiersze znalazły się także w 4 almanach wydawanych przez Centrum Kulturalne z okazji Dorocznego Spotkania Poetów. Można je było również usłyszeć m.in. we wrześniu 2017 r. w przemyskim Radiu Fara. Ponadto twórczość poetki regularnie publikowana jest na Facebooku.
Halina Pusio jest poetką, która najlepiej czuje się w małych formach literackich. Wiersze powstają z obserwacji codziennej rzeczywistości i jest to zbiór jej przeżyć i refleksji, oddany czasem w bardzo lapidarny, lecz jakże trafny sposób. Inspiruje ją także wiara w Boga, Ewangelia, stąd powstało wiele pięknych wierszy religijnych.
Te utwory oraz wiele innych bardzo wzruszona Autorka zaprezentowała podczas „Przystanku Poezja”, organizowanej od 19 lat cyklicznej imprezy, która ma na celu promocję twórczości wybranego podkarpackiego poety. Poetka chętnie odpowiadała na pytania prowadzącej spotkanie Jolanty Nowak. Uczestnicy wieczoru poetyckiego wysłuchali również jej wierszy w interpretacji trzech recytatorek z Pracowni Teatralnej Centrum Kulturalnego - Jowity Szczęśniak, Julii Słociak i Kingi Horochowik, które przygotowała instruktorka Monika Stalewska. Przed zaproszonymi gośćmi wystąpiła także „Capella Misericordia”, działająca od września ubiegłego roku przy parafii Miłosierdzia Bożego w Przemyślu, którą tworzą: grające na skrzypcach Julka Halota i Zosia Picura, oboistka Martynka Pudlik, grająca na saksofonie Madzia Laskownicka oraz skrzypkowie Tymek Sulik i Kuba Łysy. Młodzi artyści zmierzyli się z bardzo trudnym repertuarem, ale poradzili sobie z nim doskonale.
Na zakończenie wieczoru wszystkich uczestników obdarowano przygotowanym przez Centrum Kulturalne małym zbiorkiem poezji zatytułowanym „Myśli ujarzmione”, gdzie oprócz wierszy, znalazły się myśli i sentencje poetki, powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Goście mogli otrzymać jej osobistą dedykację i autograf . Był czas i na rozmowy, a że impreza odbywała się w Tłusty Czwartek, dodatkowo każdy mógł spróbować pysznego pączka.
Jolanta Nowak
Podczas wieczoru poetyckiego, zdj. Katarzyna Medelczyk-Szkółka