Wieczór poetycki Janiny Fidy-Kuszpit

23 lutego w Klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbył się kolejny „Przystanek Poezja”.  Tym razem na jubileuszowym, bo już czterdziestym poetyckim spotkaniu, gościliśmy panią Janinę Fidę-Kuszpit.

Janina Fida-Kuszpit, fot. Agata Hemon

Organizowany cykliczne od 18 lat „Przystanek Poezja” promuje twórczość poetycką wybranego poety który kilkakrotnie uczestniczył w organizowanym co roku przez Centrum Kulturalne „Dorocznym Spotkaniu Poetów”. Wieczór autorski przybliża sylwetkę poety oraz jego dotychczasowe dokonania.

Pani Janina Fida-Kuszpit jest rodowitą przemyślanką, harcmistrzynią , instruktorem seniorem  przy Komendzie Hufca ZHP im. Orląt Przemyskich.
Przez wiele lat pracowała w NBP. Od przejścia na emeryturę w 1981 r. swój czas poświęca pracy społecznej. Pisać zaczęła jeszcze w szkole w 1948 r.,   potem zajęta pracą i wychowywaniem dzieci miała przerwę aż do 2000 r. Działalność w ZHP zainspirowała ją do pisania wierszy i piosenek harcerskich.
Tematyka jej wierszy jest bardzo różnorodna, najczęściej są to bardzo osobiste wiersze wspomnieniowe, ale też wiersze które odnoszą się do teraźniejszości ukazując dzisiejszy świat. Dzieli się w nich swoim doświadczeniem i życiową mądrością.   Czasami w prostych i szczerych słowach opisuje sprawy codzienne, są to wiersze: o szczęściu, tęsknocie, przemijaniu  życia,  niekiedy pełne melancholii,  emocji i wzruszeń, są też wśród nich drobne, wesołe wierszyki dotyczące np. kontaktu z przyrodą. W wielu utworach znajdziemy również motywy religijne. Najwięcej wierszy autorka poświęciła jednak środowisku harcerskiemu, w których nawołuje do odnowy duchowej i szacunku do podstawowych wartości ludzkich.

Centrum Kulturalne własnym nakładem przygotowało tomik wierszy, który wraz z autografem autorki otrzymał każdy uczestnik wieczoru. Wybór wierszy zatytułowano „Moje istnienie”, a poprzedza go motto pani Janiny „Poezja to radość pisania, dzielenia się słowem i emocjami z drugim człowiekiem”.

fot. Agata Hemon

Poetka zaprezentowała kilkanaście utworów z tego tomiku. Jej poezję recytowała również młodzież z Grupy Teatralnej Garderoba z Centrum Kulturalnego, przygotowana przez panią Barbarę Płocicę.  Do udziału w Przystanku zaproszono także  dwie młode utalentowane artystki z działającego w CK Studia Piosenki AGA - Paulinę Żurawska i Aleksandrę Dańko.  W ich wykonaniu wysłuchaliśmy kilka utworów, które opracowała pani Agnieszka Marcińczak.

Autorce dziękujemy za miły wieczór, podczas którego  podzieliła się z nami swoją twórczością, dzięki czemu mogliśmy przeżyć niezwykły wieczór pełen lirycznych przeżyć.

Poniżej prezentujemy tytułowy wiersz z tomiku:

Moje istnienie

Jestem bo chciałeś Panie, abym istniała
Myślę, że moje istnienie zaznaczy się wśród bliskich
Wśród mojej dużej rodziny, która staje się mała,
Może zaznaczy się wśród młodych, którzy mnie przeżyją,
A może się zatrzyma w czyjejś duszy,
Pozostanie śladem wśród wielu istnień
Śladem tego co i jak czyniłam
Czego pragnęłam, a nie osiągnęłam
Co i jak kochałam,
Kogo zraniłam, choć nie zamierzałam
Do czego dążyłam, czego chciałam od życia
Ale zabrakło siły przebicia
W szczęściu też byłam, w euforii i uniesieniu
To wszystko przeplatało się w moim istnieniu

Zaniosę kiedyś Panie przed Twoje Oblicze,
Na Twoje skinienie
Zaniosę to moje skromne istnienie.

Janina Fida-Kuszpit wraz z prowadząca spotkanie Jolantą Nowak, fot. Agata Hemon

Więcej zdjęć w fotogalerii